Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankrotujících podnikatelů ubylo. Nejlepší výsledek za čtyři roky

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - V lednu bylo vyhlášeno 422 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což bylo o 14 méně než v předchozím měsíci a nejméně za čtyři roky. Dále bylo vyhlášeno 59 bankrotů obchodních společností, o dvacet více než v prosinci 2017. Nejvíc krachovaly firmy v obchodu (19 bankrotů), průmyslu (13) a stavebnictví (deset).

V lednu bylo také podáno 85 návrhů na bankrot obchodních společností, o osm více než v prosinci. Zároveň bylo podáno 436 návrhů na bankrot podnikatelů, o 42 méně než o měsíc dříve. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

U bankrotů podnikajících fyzických osob se sledují dvě kategorie. Oddlužení fyzických osob podnikatelů, které se děje podobně jako osobní bankrot, a počet bankrotů po odpočtu oddlužení. Tyto bankroty de uskutečňují podobně jako firemní bankroty.

"Nejnižší počet bankrotů podnikatelů za poslední čtyři roky způsobil velmi nízký počet obou typů bankrotů. V obou kategoriích se pohybuje na hranici čtyřletých minim," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V lednu byl zaznamenán největší počet bankrotů obchodních společností v Praze, kde jich bylo vyhlášeno 27. Následoval Jihomoravský kraj s devíti bankroty a Plzeňský kraj se šesti. Žádný bankrot obchodních společností naopak nebyl v lednu vyhlášen v Ústeckém, Libereckém a Olomouckém kraji.

Témata:  ekonomika bankrot firmy

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.