Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanec Tureček byl vyloučen z TOP09. Co provedl?

TOP09
TOP09
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Sněmovní klub TOP 09 a Starostů dnes vyloučil ze svých řad poslance Karla Turečka. Opoziční frakce tak bude mít 25 členů. Ze strany TOP 09 odešel Tureček už loni v červnu. Podle médií se chystá přestoupit k hnutí ANO Andreje Babiše.

"V rozporu se svým slibem Karel Tureček nevystoupil do dnešního dne z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Proto ho klub dnes ze svých řad vyloučil. Tímto formálním krokem došlo pouze k legalizaci dlouhodobého faktického stavu," uvedl v tiskové zprávě předseda frakce František Laudát.

Tureček, který se omluvil z dnešního jednání Sněmovny z osobních důvodů, je místopředsedou zemědělského výboru a působí ve výboru pro životní prostředí. Pokud by se přidal k hnutí ANO, v dolní komoře by se mírně změnily poměry mezi koalicí a opozicí. Koalice by měla 112 z 200 hlasů místo nynějších 111 hlasů.

Podle údajů ze sněmovních stránek Tureček hlasoval v 59 procentech všech hlasování, omluven byl zhruba ve čtvrtině hlasování. Na schůzi Sněmovny promluvil jen dvakrát, poprvé v březnu 2014 a podruhé v říjnu 2015. Při rozhodování o elektronické evidenci tržeb Tureček na rozdíl od ostatních poslanců klubu TOP 09 a Starostů neopustil jednací sál, hlasování se ale zdržel. Před týdnem hlasoval proti návrhu TOP 09, podle kterého by se firmy z Babišovy skupiny Agrofert nemohly ucházet o veřejné zakázky.

V minulosti byl Tureček náměstkem na ministerstvu zemědělství a na ministerstvu průmyslu. O poslanecký mandát se ucházel už v roce 2010 v Jihočeském kraji, preferenční hlasy jej ale poslaly mezi náhradníky. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté pracoval v rybářství a v v polovině 90. let zamířil na ministerstvo zemědělství, které tehdy spravovali lidovci. Od 90. let byl členem KDU-ČSL, v roce 2009 přešel do TOP 09.

Témata:  TOP 09 Karel Tureček

Související

Aktuálně se děje

15. září 2025 9:47

Lucie Vondráčková připustila, že je drsná. Polívka to s ní nemá jednoduché

Lucie Vondráčková má slabost pro sportovce. Vdaná byla za někdejšího reprezentačního hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny. Aktuálně tvoří pár s MMA zápasníkem Zdeňkem Polívkou, jenž často laboruje se zdravím. Na péči milované partnerky ale spoléhat nemůže. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?