Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku mají vzniknout pravidla pro lobbing, vláda návrh podpořila

Vláda
Vláda
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Vláda dnes schválila věcný záměr zákona, podle kterého by se lobbisté ke své činnosti přihlásili. To má omezit nežádoucí jevy spojené s lobbingem - korupci, střet zájmů nebo klientelismus.

Návrh vznikl za předchozího ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD). Autoři materiálu označují lobbing, tedy soustavnou činnost spočívající v prosazování skupinových zájmů, za legitimní součást demokratického procesu. Zároveň upozorňují, že veřejnost si jej kvůli neexistenci jasných pravidel často spojuje s korupcí, protože hranice mezi lobbingem a trestným činem nepřímého úplatkářství je velmi tenká.

Materiál předkládá čtyři různé varianty budoucí regulace lobbingu. Preferuje tu, která zavádí registr lobbistů, tzv. legislativní stopu, a zaznamenávání veškerých darů přesahujících 5000 korun.

V registru by byli podle této varianty povinně evidováni lidé, kteří systematicky nebo organizovaně usilují o ovlivňování zákonodárného procesu na centrální úrovni, tedy nikoliv na úrovni územních samosprávných celků. Ministři, poslanci a senátoři by pak měli být následně vyzváni k tomu, aby se s neregistrovanými lobbisty nestýkali.

Témata:  lobbing vláda zákony

Související

Aktuálně se děje

18. února 2026 9:14

Počasí aktuálně: Šumava hlásí metr sněhu na dvou místech. Letos poprvé

Meteorologická zima se sice pomalu blíží ke svému konci, přesto v jejím závěru hlásí meteorologové z dvou míst na Šumavě, že na nich leží přes metr sněhu. Během letošní zimy se to stalo poprvé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Miloš Zeman s velvyslancem Čínské lidové republiky

Čína zadržuje českého studenta. Zeman požádal Peking o jeho propuštění

Bývalý prezident Miloš Zeman se ve své nové kanceláři sešel s velvyslancem Čínské lidové republiky v České republice Feng Biaem. Během setkání převzal srdečné pozdravy od čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, kterého označil za svého přítele. Velvyslanec při této příležitosti zdůraznil význam strategického partnerství mezi oběma zeměmi a potvrdil, že čínská strana má velký zájem o novou etapu rozvoje vzájemné spolupráce.