Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát vyčíslil potřebnou částku na dopravní stavby. Jde o 86 miliard ročně

Ministerastvo dopravy České republiky
Ministerastvo dopravy České republiky
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Podle aktualizované Dopravní sektorové strategie bude Státní fond dopravy potřebovat na údržbu a rozvoj dopravní infrastruktury minimálně 86 miliard korun ročně. To odpovídá zhruba 1,8 až dvěma procentům HDP.

Dopravní sektorové strategie, které má v úterý projednat vláda, definují zásady pro efektivní a kvalitní zajištění provozování existující dopravní infrastruktury a obsahují principy pro určení priorit připravovaných rozvojových projektů při konkrétní výši finančního rámce.

Dokument představuje základní resortní koncepci ministerstva dopravy formulující priority a cíle v oblasti rozvoje dopravy a dopravní infrastruktury ve střednědobém horizontu roku 2020 a rámcově i v dlouhodobém horizontu až do roku 2050. V té době by měly být dokončené všechny úseky transevropské sítě TEN-T. O 20 let dříve má být hotová hlavní silniční, železniční a vodní síť.

Podle strategie se i nadále nedaří eliminovat všechna rizika v projektové a majetkoprávní přípravě zásadních investičních akcí, což následně vede k oddalování data zahájení jejich realizace.

Témata:  Ministerstvo dopravy České republiky dálnice silnice železnice

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 16:21

Opustil těhotnou? Leoš Mareš po náloži kritiky musel vysvětlovat, jak to bylo

Televizní dokument mapující život moderátora Leoše Mareše u příležitosti jeho padesátin vzbudil mezi televizními diváky velký ohlas. Kromě kladných hodnocení se však objevila i řada nejasností a spekulací. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Filip Turek (Motoristé)

Pavel ve světě pomlouvá českou vládu, vztekal se v televizi Turek. Jde jen o vaše ego, vmetl mu Hřib

Mezi ústavními činiteli se rozhořel ostrý spor o to, kdo má Českou republiku reprezentovat na vrcholných setkáních mezinárodních organizací. Tato politická bitva, která se vede již delší dobu, se týká zejména nadcházejícího a hojně diskutovaného summitu NATO. Kvůli chybějící koordinaci a neshodám mezi vládním kabinetem a Pražským hradem se prezident Petr Pavel výjimečně zúčastní pondělního zasedání vlády.