Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimola vyjednává s ANO: Požaduje záruku, že ČSSD ve vládě nebude přehlasována

Jiří Zimola /ČSSD/
Jiří Zimola /ČSSD/
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Sociální demokraté dnes opět jednali s hnutím ANO. ČSSD bude pro svou případnou účast ve vládě požadovat písemnou záruku, že je větší koaliční partner nebude v kabinetu přehlasovávat.

"Pořád jsme vedeni ambicí do konce března to mít (vyjednávání o vládě) hotové, pokud by to bylo samozřejmě možné. Mám pocit, že dnes jsme se posunuli už dál," řekl místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola.

Podle něj na dnešním jednání vyjednavači obou stran probírali "konkrétní programové cíle, ne jen obecné programové priority". K těm podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka patří třeba boj proti lichvě a exekucím či rozvoj chudých lokalit v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Shoda s ANO nepanuje třeba na sektorových daních či zvyšování spoluúčasti pacientů, dodal Hamáček.

Příští týden budou o jednotlivých bodech jednat expertní skupiny. V dalším týdnu 15. března se pak znovu sejdou vyjednavači. Podle Zimoly by se na jednání mělo mluvit "o pojistkách" spoluvládnutí. "Vedení ANO jsme požádali, aby byli připraveni na požadavek, že nesmí rozhodovat prostá většina," uvedl Zimola. Dodal, že záruku by strana chtěla písemně.

Pokud by se sociální demokraté s ANO na společné vládě dohodli, rozhodnutí by muselo stvrdit vnitrostranické referendum. Hamáček řekl, že poslanecký klub by pak při hlasování o důvěře vládě výsledek hlasování spolustraníků respektoval. ČSSD má 15 poslanců.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) Hnutí ANO vláda Jiří Zimola

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.