Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hnutí ANO posiluje. Průzkum potvrdil rozdělení Čechů na dva tábory

4. celostátní sněm hnutí ANO
4. celostátní sněm hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Vítěz loňských sněmovních voleb hnutí ANO nadále svoji vedoucí pozici posiluje. Ukázal to průzkum agentry Sanep. Aktuálně má hnutí ANO podporu 32,1 % voličů, což je o 2,5 procentního bodu ve srovnání s posledním volebním výsledkem. Ačkoli se Andrej Babiš potýká s prozatím neúspěšným sestavením vlády a nadále i s kauzou Čapí hnízdo, stále má na své straně téměř třetinovou voličskou podporu, která vysoce převyšuje volební zisky ostatní parlamentních stran.

Aktuálně druhý největší zisk volebních preferencí náleží Pirátům, kteří by v únoru získali 12,1 % hlasů, což je o 1,4 procentního bodu více ve srovnání s loňských volebním ziskem.

Třetí nejsilnější stranou by se v případě hypotetických únorových voleb stala SPD, a to se ziskem 11,3 % hlasů, což je navýšení ve srovnání s výsledkem loňských sněmovních voleb o 0,9 procentního bodu.

Čtvrtou nejsilnější stranou je s aktuální voličskou podporou 10,8 % ODS, která v porovnání s loňskými říjnovými volbami naopak ztrácí 0,5 procentního bodu.

Pátá ČSSD si s aktuální voličskou podporou 7,5 % voličů ve srovnání s loňským volebním výsledkem polepšila o 0,3 procentního bodu. KSČM v únoru získala o 0,8 procentního bodu více než v loňských volbách a aktuálně má tak podporu 6,9 % voličů. Lidovci mají v únoru podporu 5,8 % voličů, což je stejná hodnota, které dosáhli v loňských sněmovních volbách. Hnutí STAN by se ziskem 5,4 % hlasů bylo posledním politickým uskupením, které by v únoru získalo sněmovní křesla. Pod pětiprocentní hranicí zůstala v únoru se ziskem 4,5 % hlasů TOP 09.

Jak ukazují únorové volební preference, hnutí ANO i přes veškeré problémy a kauzy, s nimiž se potýká předseda Andrej Babiš, u voličů získává stále větší podporu. Voliči hnutí ANO tak dávají ve své podstatě najevo, že stávající kauzy Andreje Babiše a problémy se sestavením vlády prozatím nevnímají za natolik podstatné, aby se od podpory hnutí ANO odklonili. V této souvislosti je však nutné zmínit, že i vzájemné vztahy Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, které naopak voliči hnutí ANO vnímají velmi pozitivně, nemusí ochránit hnutí ANO a Andreje Babiše od všech problémů. Prozatím však toto spojenectví přináší hnutí ANO kladné body.

Voliče hnutí ANO však posilují i mediální výpady a kritika politických oponentů, a to zejména proti Andreji Babišovi. Právě mediální a politické výpady jsou pak stmelujícím faktorem i pro voliče SPD, které navíc na svoji stranu získává bývalé voliče KSČM. Naopak pro voliče ODS má pozitivní vliv neochota vstoupit do vlády s hnutím ANO.

Dění na domácí politické scéně tak proti sobě postavilo na jedné straně voliče hnutí ANO, SPD, KSČM, ale i prezidenta Miloše Zemana, proti ODS, STAN, TOP 09 a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

Mezi těmito mlýnskými kameny pak zůstávají sociální demokraté a Piráti. Zatímco voliči ČSSD přešlapují na místě a s obavami a možná i určitou nadějí čekají na nadcházející události, Piráti z aktuálních politických událostí těží a získávají politické body, ale zejména pak voliče.

Témata:  volební preference Hnutí ANO Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

8:45

Ukrajinská armáda stahuje z bojiště americké tanky Abrams

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy