Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V případě zmanipulovaných zakázkek České pošty padly první tresty

Česká pošta
Česká pošta
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - V kauze manipulací se zadáváním malých zakázek České pošty padly první tresty. Někdejší ředitel poštovního odboru nákupu a zásobování Jiří Kouba dostal 163 dní vězení. Majitel stavební firmy Ervín Kolárovský, jehož firma vyhrála zmanipulovaný tendr, dostal 203 dní ve vězení. Oba musejí také zaplatit peněžitý trest zhruba 150.000 korun. Verdikt vynesl Městský soud v Praze.

U dalších dvou lidí soud upustil od potrestání. V případu, který dnes dál řešil soud, nyní figuruje šest obžalovaných lidí a tři firmy.

První část obžaloby se týká pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka, které byly vypsány mezi roky 2012 a 2014. Někdejší zástupce generálního ředitele pošty Richard Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy.

Kouba s Kolárovským při hlavním líčení odmítli svojí vinu. Jejich část však byla vyloučena k samostatnému soudnímu projednání, kde svůj postoj změnili a přiznali se. Soud jim vyměřil nepodmíněný trest, který odpovídá době, jakou strávili ve vazbě. Mimo hlavní jednání byla zproštěna obžaloby Jakubcová, u které se ukázalo, že plnila požadavky nadřízených. U Martina Sirotka, který měl status spolupracujícího obviněného a přiznal se, soud upustil od potrestání.

Podle státního zástupce Zdeňka Matuly tento postup soudu nebyl nestandardní. V budoucnosti by se mohl stávat častěji, jelikož je předmětem novely trestního řádu, aby se dohoda o vině a trestu mohla uzavřít, i když se případ dostane k soudu. Matula řekl, že oceňuje přístup obžalovaných, kteří se "postaví situaci čelem". "V hospodářských trestných činech není takovýto přístup úplně běžný," uvedl Matula, který s rozhodnutím soudu pro čtyři obžalované souhlasil, a jsou tak pravomocné.

Druhá část obžaloby se týká manažera Agrotecu Pavla Richtera a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla, který podle spisu zařídil, aby pneumatiky poště dodával Agrotec. V letech 2012 až 2014 pošta podle obžaloby od Agrotecu patřícího do svěřenských fondů premiéra Andreje Baiše (ANO) koupila 12.512 pneumatik za více než 34 milionů korun v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Bez zadávacího řízení podle obžaloby pošta od firmy nakupovala v roce 2012 a 2013 také náhradní díly do aut za téměř 17 milionů korun.

Soud bude pokračovat 17. a 18 dubna, kdy chce dokončit dokazování. Následovat by měly závěrečné řeči.

Témata:  Česká pošta veřejné zakázky soudy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.