reklama

"Hnutí ANO odmítlo veškeré naše konstruktivní nabídky, a nám nezbývá nic jiného, než zítra (v pátek) na jednání vedení sociální demokracie navrhnout ukončení jednání s hnutím ANO," uvedl Hamáček po přibližně dvouhodinové schůzce, které se po návratu z dovolené účastnil také premiér v demisi Babiš.

Hamáček dodal, že ČSSD hnutí ANO nabízela takové varianty složení kabinetu, v nichž by nefigurovali předsedové obou stran. Jednou z podmínek ČSSD bylo také to, aby premiérem nebyl trestně stíhaný Babiš. "My jsme navrhli panu premiérovi, aby v případě, že ta jeho kauza postoupí k soudu, a on bude tím prvoinstančním soudem odsouzen, aby dal záruku, že v takovémto případě z funkce premiéra odstoupí. Ani na tuto nabídku nereagoval," řekl Hamáček.

Podle Babiše se hnutí ANO snažilo vyhovět požadavkům, které sociální demokraté vznesli před jednáním. Zdůraznil, že ČSSD dostalo nabídku na pět ministerských postů - ministerstva spravedlnosti, sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury. "Celé jednání bylo o tom, že ČSSD chce post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. Nechápu obsesi ČSSD tímto postem," podotkl trestně stíhaný Babiš.

Hamáček to odmítl. "Nechtěl jsem ministerstvo vnitra pro sebe, jak říká Andrej Babiš. Požadavky ČSSD směrem k ministerstvu vnitra neměly personální důvody," uvedl Hamáček na twitteru. "Že je to nesmysl, o tom svědčí i naše nabídka, že ve vládě nebudou předsedové stran. Jednání zkrachovala kvůli neochotě ANO řešit problém s trestně stíhaným premiérem," reagoval Hamáček.

Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola po jednání konstatoval, že strana kabinet s hnutím ANO nevytvoří. "Je tedy zřejmé po dnešním večerním jednání, že ČSSD zůstává v opozici," řekl. Podle něj je na Babišovi, aby našel odpovídající řešení patové situace.

Širší vedení ČSSD by mělo o dnešní nabídce ANO jednat v pátek. Babiš také řekl, že požádá o schůzku prezidenta Miloše Zemana.

O účasti ČSSD ve vládě měl podle původního plánu jednat kromě předsednictva strany i její víkendový sjezd. Poté se mělo konat také vnitrostranické referendum. Pokud se ale dnes strana rozhodne jednání s ANO skutečně ukončit, není podle Hamáčka důvod, aby se referendum konalo.