Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sklep domu v Říčanech ukrýval středověké mince, poklad schovávali před Žižkou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Říčany (u Prahy) - Ve sklepní chodbě jednoho z domů na říčanském náměstí byly ukryty středověké mince. Majitelé domu poklad objevili v 90. letech a letos v březnu ho předali muzeu k odbornému zpracování, které potrvá několik měsíců.

V keramické nádobě s pokličkou bylo 348 stříbrných mincí. "Nález výrazně přispěje k poznání nejstarších dějin města Říčany," uvedl v tiskové zprávě to dnes uvedl historik Oblastního muzea Praha-východ Martin Hůrka. Mince se stanou součástí archeologické sbírky muzea. Pokud se potvrdí, že jde o groše z přelomu 14. a 15. století, bude podle muzea možné hledat vztah pokladu s obdobím husitských válek v letech 1419 až 1434, které vypukly po smrti Václava IV. Říčanský hrad roku 1420 několik dní dobývala Žižkova vojska.

Odborníci dosud stanovili téměř 40 grošů Václava IV., k nimž přibyly čtyři groše jeho otce Karla IV. Jiný typ mincí než pražské groše dosud identifikován nebyl. "Pro ztotožnění většiny mincí s obdobím vlády Václava IV. (1378-1419) hovoří i špatný stav ražby většiny kusů, který je pro dané období typický," uvedl Hůrka. Ražba je často nedoražená nebo excentrická.

Gotický sklep, v němž byly mince nalezeny, má podobu pozvolna klesající chodby s valenou klenbou postavenou z místní břidlice. Ze stejného kamene byl postaven i 300 metrů vzdálený říčanský hrad. Sklep je podle muzea v Říčanech nejstarší a není vyloučeno, že jeho vznik sahá až k počátkům města kolem přelomu 13. a 14. století.

Martin Škába z rodiny nálezce objev připisuje svému otci a jeho zálibě v budování nových a čištění starých sklepů pod říčanským domem. 

Témata:  poklady historie mince

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 14:10

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku se poprvé dostal k soudu

Případ pokusu o vraždu v rámci rodiny na Plzeňsku se poprvé dostal k soudu. Policisté totiž požádali o vazební stíhání podezřelé ženy, která manželovi přivodila vážná zranění, takže musel být převezen do nemocnice. Soud jejich návrhu vyhověl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.