Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Církev nedodržuje zákon o restitucích? Hašek o tom bude jednat s kardinálem Dukou

Dominik Duka
Dominik Duka
Foto: www.cuni.cz

Brno - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) chce jednat s kardinálem Dominikou Dukou o tom, aby církve stáhly žaloby na kraje, města a obce na vydání majetku v rámci církevních restitucí.

Hašek dnes řekl, že Duku k jednání vyzve, až Asociace krajů České republiky (AKČR) dokončí analýzu dodržování zákona o církevních restitucích. "Analýza má být hotová do schůze vlády a hejtmanů 20. července," doplnil Hašek.

Už dřív zpochybnil oprávněnost církevních žalob a uvedl, že se kraje budou bránit třeba i u Ústavního soudu. Podle něj se restituční zákon na kraje ani obce nevztahuje, církve mají za svůj někdejší majetek v jejich držení dostat finanční náhradu. Podle zástupců církve byl ale v některých případech zákon z roku 1991 o převodu majetku porušen a s majetkem se spekulovalo.

Podle Haška však není možné, aby církve pobíraly velkorysou finanční náhradu vypočítanou za nevydaný majetek a vedle toho se individuálními žalobami domáhaly vydání konkrétních nemovitých nebo movitých věcí. Jako příklad uvedl budovy gymnázia v Mikulově nebo střední odborné školy v Českých Budějovicích.

Jihočeský kraj navrhuje zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za nevydaný majetek. Prezident Miloš Zeman považuje návrh Jihočeského kraje za protiakci vůči žalobám, doporučil ale krajům řešit spory s církví o majetek dohodami. Finanční náhrada církvím není podle nynějšího zákona o daních z příjmů předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek.

Témata:  církevní restituce Michal Hašek Dominik Duka

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.