Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Memorandum vlády s Uberem bude podepsáno v pondělí

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Memorandum vlády s přepravní firmou Uber je už dokončeno a bude podepsáno v pondělí. V pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 to dnes řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Uber se měl podle dřívějších informací v memorandu zavázat třeba k tomu, že jeho řidiči budou mít licenci jako taxikáři. Provozovatelé taxi kritizovali firmy Uber a Taxify za to, že nedodržují zákon, jezdí bez licence a taxametrů.

Na podpisu memoranda se vláda a Uber domluvily na začátku března a podepsáno mělo být podle původních plánů do konce března. Mluvčí vlády Barbora Peterová na začátku dubna ČTK sdělila, že důvodem odkladů podpisu byly některé nevyjasněné body v memorandu. Babiš dnes pouze krátce potvrdil, že nyní je už memorandum hotovo. Jak byly vyřešeny sporné body, neuvedl.

Podle předchozích informací se má Uber v memorandu zavázat například k tomu, že zažádá o živnostenský list a jeho řidiči budou mít taxikářské licence. Uber také slíbil, že uzavře s finanční správou protokol o vykazování tržeb.

Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Tradiční taxislužby v uplynulých měsících uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovali dopravu. Babiš a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po několika protestech vyzvali Uber dopisem, aby firma dodržovala zákony, nebo zvážila ukončení služeb v zemi.

Uber v Praze využívá podle informací firmy 300.000 lidí, což znamená nárůst počtu zákazníků za poslední rok o 60 procent. Počet aktivních řidičů se zvýšil o polovinu na 2000 lidí. Z toho 90 procent má jiný zdroj příjmu.

Témata:  Andrej Babiš Taxi Uber

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.