Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výstava o historii českých sídlišť se těší nečekanému zájmu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Dva zástupce v různých kategoriích má v soutěži o nejlepší muzejní počiny, výstavy či publikace pražské Uměleckoprůmyslové muzeum. V kategorii muzejní počin je nominováno za rekonstrukci své hlavní budovy, mezi přihlášenými výstavami je výstup z badatelského projektu o sedmi desítkách českých sídlišť. Výstavu Bydliště: panelové sídliště pořadatelé nyní pro velký zájem prodlužují a potrvá až do 22. července.

Národní soutěž Gloria musaealis vyhlásí letošní vítěze 17. května v Obecním domě v Praze. Do 16. ročníku se přihlásilo 62 muzeí a galerií s rekordním počtem 99 soutěžních projektů, sdělila ČTK Anna Komárková, výkonná ředitelka pořádající Asociace muzeí a galerií.

Výstava Bydliště: panelové sídliště mapuje historii českých sídlišť od roku 1945 do roku 1989 i okolnosti jejich vzniku. Původně měla skončit v květnu. Za první tři měsíce ji navštívilo bezmála 15.000 zájemců, řekla ČTK Radka Potměšilová z Uměleckoprůmyslového muzea. Výstava je vyvrcholením pětiletého výzkumného a výstavního projektu, jehož výsledkem jsou i knihy Paneláci 1 a 2 oceněné Magnesií Literou za nejlepší odbornou knihu roku 2017 a druhým místem v soutěži Nejkrásnější česká kniha.

Mezi výstavami a expozicemi je v soutěži Gloria musaealis přes 40 projektů. Dvě nominované výstavy má Muzeum hlavního města Prahy, Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum, Muzeum a galerie v Prostějově, Muzeum města Ústí nad Labem, Muzeum Novojičínska a Oblastní galerie Liberec.

Přihlášené jsou instituce napříč republikou, Moravská galerie v Brně třeba nominovala úspěšnou výstavu Kmeny 90 reflektující fenomén alternativní kultury 90. let, Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu Milování v přírodě: Průvodce intimním životem zvířat, Národní technické muzeum expozici Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně nebo Muzeum města Ústí nad Labem výstavu Středověké Ústí.

Mezi 15 přihlášenými muzejními počiny je rekonstrukce roubenky v Kristiánově v Jizerských horách, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jedná se o jediné dochované stavení kdysi významné sklářské osady Kristiánov. Národní galerie v Praze přihlásila revitalizaci areálu kláštera sv. Anežky. Čtyři desítky přihlášených má kategorie muzejní publikace roku, které většinou jsou doprovodnými knihami či katalogy k přihlášeným výstavám.

Témata:  panelové domy výstavy kultura historie byty

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:15

Vatikán prozradil, co bylo příčinou smrti papeže Františka. Zveřejnil jeho závěť

Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy