Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo 80 procent objemu dotací na rekonstrukce silnic a mostů

Ministerstvo pro místní rozvoj
Ministerstvo pro místní rozvoj
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) schválilo zhruba 80 procent objemu evropských dotací na rekonstrukce a modernizaci mostů a silnic druhých a třetích tříd. Jde celkem o šest miliard Kč z požadovaných 7,3 miliardy korun, na mosty z toho připadly čtyři miliardy. Do konce roku mohou kraje na tyto účely žádat o dalších deset miliard korun. Na setkání s novináři to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO).

"Celkem máme v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) na tyto účely 25 miliard korun. Z toho v rámci první výzvy, která skončila už v loňském roce, máme první projekty v realizaci. Součástí rekonstrukcí jsou i mosty. Podařilo se jich rekonstruovat 42. K tomu ještě dalších 29, které jsou součástí konkrétní silnice. Celkově šly na rekonstrukce mostů zhruba čtyři miliardy," uvedla Dostálová.

Nejvíce peněz z první výzvy šlo do Středočeského kraje, kde se zmodernizovalo nebo modernizuje 22 mostů za 910 milionů korun. Následují Jihočeský a Jihomoravský kraj. Mezi největší projekty patří rekonstrukce mostu v centru Vsetína za 162 milionů korun nebo rekonstrukce mostu přes vodní nádrž Švihov u Brzotic ve Středočeském kraji za 101 milionů. Peníze šly také na modernizaci lávek pro pěší nebo cyklisty. Příkladem je most přes říčku Klenici u Mladé Boleslavi za 7,6 milionu korun. Zajímavostí je, že v případě povodně se může zvednout.

Dostálová je přesvědčena, že 25 miliard korun, které jsou k dispozici na současné programové období, kraje využijí. "Kraje deklarují, že tuto částku vyčerpají. Určitě si nemyslím, že by se ty peníze musely přesunout do nějakých jiných programů," doplnila ministryně.

Podle údajů, které zveřejnila Česka komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), bylo loni v Česku na silnicích druhé a třetí třídy ve špatném stavu 23,2 procenta mostů. Šlo o 2914 mostů z celkem 12.579. V havarijním stavu jich bylo 102, tedy 0,8 procenta. V bezvadném stavu bylo 1470 mostů, tedy necelých 12 procent.

Témata:  Ministerstvo pro místní rozvoj silnice Most

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.