reklama

Věcný záměr zákona o sčítání lidu předpokládá, že by lidé měli vyplňovat mnohem méně údajů než v roce 2011. Místo 47 by jich mělo být 23. Vypadnout by mohla třeba otázka na víru či obor vzdělání. Zbývající potřebná data získá Český statistický úřad (ČSÚ) z registrů. Mnohem víc vyplněných formulářů by chtěl také dostat elektronicky.

Podle Babiše návrh zákona o sčítání lidu počítal s vypsáním výběrového řízení na externí firmu, která by akci zajistila. "Já nevidím důvod, proč by to měly dělat nějaké externí firmy. Požádal jsem, aby ten materiál byl přepracován, aby to dělala exkluzivně Česká pošta jako v minulosti," řekl.

Premiér uvedl, že pošta může posloužit jako velice dobrá struktura pro účely sčítání. Náklady na sčítání, které se očekávají ve výši 2,23 miliardy korun, by podle něj mohly státnímu podniku ekonomicky pomoci. "Pošta má svoje problémy a určitě taková finanční injekce v rámci tohoto projektu by byla vhodná," podotkl Babiš.

Přepracovaný materiál podle něj vláda projedná brzy, objevit by se mohl už na jednání vlády v příštím týdnu. Změny ale nejprve budou muset posoudit právníci.

Návrh plánu pro rozvoj sportu předpokládá vytvoření agentury pro sport, která by měla na starosti sportovní agendu státu. Na jejím vytvoření se již dříve shodli zástupci sportovních svazů s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i ministrem Plagou. Nová pravidla by podle představ vlády měla přispět mimo jiné k efektivnějšímu systému financování sportu.

reklama