reklama

"Soudním exekutorům se oproti předchozím letům podařilo ukončit exekuce ve větším počtu," řekl viceprezident komory Jan Mlynarčík. "V budoucnu může dojít k situaci, kdy počet ukončených exekucí bude vyšší než počet zahájených řízení," uvedl Mlynarčík. Největší pokles zahájených exekucí byl v Praze, o více než pětinu.

Na klesajícím počtu nových exekucí se podle komory projevuje několik faktorů. Některé jsou výsledkem legislativních změn, jako je například zákon o spotřebitelském úvěru a o změně advokátního tarifu, podíl má ale také ekonomická situace.

Podle prezidenta Exekutorské komory Vladimíra Plášila patří mezi problémy exekutorů chybějící koncepce a nesystematické legislativní zásahy do exekučního řádu. "K dnešnímu dni je provedeno již 45 novelizací exekučního řádu od jeho přijetí v roce 2001," upozornil Plášil. Podle něj je u odborníků i veřejnosti poptávka po novém, jednoduchém a moderním exekučním řádu.

Exekutorská komora prosazuje místní příslušnost soudních exekutorů, což by podle ní posílilo jejch nezávislost. Navrhuje také přenesení DPH z nákladů exekuce do snížené sazby. Chtějí umožnit i zastavení "starých" exekucí při skutečné nemajetnosti poškozeného.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama