reklama

Vláda ve Washingtonu dnes vydala varování pro americké občany žijící v Číně. Uvedla přitom, že zatím nenašla žádný důvod, proč by měla případ spojovat se zdravotními komplikacemi amerických vládních zaměstnanců na Kubě, které sahají až do roku 2016.

Nejmenovaný zaměstnanec americké diplomatické mise v Kantonu uvedl, že jeho problémy začaly na konci loňského roku a pokračovaly do letošního dubna. Hovořil přitom o řadě "fyzických příznaků".

Podle americké vlády se jednalo o "slabé, neobvyklé zvuky a tlak". Postižený byl poslán do USA na podrobné lékařské vyšetření. "Výsledky vyšetření odpovídají lehkému mozkovému poranění (v anglosaské literatuře označovanému jako mild traumatic brain injury, MTBI)," informovalo velvyslanectví Spojených států v Pekingu.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že bere případ velmi vážně a že pracuje na určení jeho příčiny a dopadů.

Spojené státy v říjnu vyhostily 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu v reakci na "neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví".

Při záhadných útocích utrpělo újmu 24 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po závratě, únavu, neschopnost soustředění či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti.

Od té doby USA stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu. Příčina problémů nebyla doposud objasněna. Podle vědců z americké Michiganské univerzity nemusely být zvuky cíleným akustickým útokem, za něž byly americkou stranou označovány, ale vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama