reklama

Sencov se postavil proti anexi Krymu. V Rusku byl odsouzen k 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném krymském území. Nyní drží dva týdny hladovku za propuštění ukrajinských politických vězňů. Okamžité Sencovovo propuštění žádají i evropští filmaři. Evropskou výzvu iniciovali polská režisérka Agnieszka Hollandová a její německý kolega Wim Wenders.

Asociace ARAS uvedla, že zprávy a informace o vyšetřování a procesu se Sencovem ukazují, že postup nebyl standardní a někteří svědci vypovídali pod nátlakem a po týrání. Čeští tvůrci se obávají o zdraví a život ukrajinského režiséra, který drží hladovku.

"Žádáme Vás, abyste se ve své důležité pozici tímto případem zabývali a vyjádřili osobní protest a zaslali jej ruskému premiérovi Medveděvovi a prezidentovi Putinovi," uvedla asociace. Ve výzvě zákonodárcům připomíná to, jak byla v minulosti zahraniční podpora důležitá pro vězněné chartisty. Za vedení ARAS se pod výzvu podepsali například režiséři Roman Vávra, Radim Špaček či Václav Kadrnka.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku. Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

V Česku se za Sencova postavil třeba Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu. Skupina zastánců zaslala ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO) otevřený dopis, ve kterém žádala o intervenci a osobní angažmá v Sencovově případu. Pod dokument se podepsalo sedm lidí, například ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický geograf Michael Romancov či spisovatel Jáchym Topol. V ČR vznikla také petice, podle níž by se čeští politici měli stát prostředníkem a donutit Rusko a Ukrajinu k vzájemnému dialogu o propuštění politických vězňů.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama