Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Babiše by obce by měly odkoupit zpět podíly ve vodárnách, vláda by jim mohla půjčit

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Třebíč - Vláda řeší možnost půjček pro obce, aby mohly odkoupit zpět podíly v privatizovaných vodárenských společnostech, řekl dnes premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Vysočiny. Privatizace vodárenství byla podle něj chyba stejně jako privatizace společnosti ČEZ. Elektrárenskou společnost kritizoval za zahraniční investice. Měla spíš řešit domácí problémy, uvedl Babiš v souvislosti se zavažovanou dostavbou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany.

Zpětný nákup podílu ve vodárenské společnosti podle Babiše zvažuje i Praha. "Byly tam nějaké úvahy o minoritě, to je podle mě nesmysl, ať to Praha koupí celé nazpátek," řekl Babiš. Pražské vodovody a kanalizace vlastní francouzská společnost Veolia. Zásobuje pitnou vodou asi 1,5 milionu lidí v Praze a Středočeském kraji.

Cenu vody je podle Babiše i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nutné regulovat. "Nechceme ale, aby to dopadlo na konečného spotřebitele, z hlediska kupní síly je voda v Česku jednou z nejdražších v Evropě," řekl Brabec. Vláda podle něho chce vytvořit nezávislého regulátora vody. Cenu vody konečnému spotřebiteli má podle Brabce snížit DPH. Podle návrhu ministerstva financí se má snížit z 15 na deset procent.

Podle Českého statistického úřadu se loni cena pitné vody zvýšila o 0,6 koruny za metr krychlový (bez stočného) na 37,2 koruny/metr krychlový bez DPH. Stát má podle Brabce z prodeje podzemní vody dvě koruny za metr krychlový a z povrchové vody až osm korun. Z podzemních vod pochází zhruba polovina pitné vody v ČR.

Cenu vody pro konečného spotřebitele ovlivňují i investice do infrastruktury. Organizace Transparency International v minulosti opakovaně upozornila, že veřejný sektor následkem předchozí privatizace ziskové části vodohospodářských společností přichází o značné prostředky, které mohly být použity k financování potřebné obnovy vodárenské infrastruktury.

Témata:  Andrej Babiš voda ČEZ

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.