Praha - Vláda se dnes postavila neutrálně k novele poslanců TOP 09 a STAN, podle níž by měl být u zaměstnanců zrušen minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění. Novela se týká těch, jejichž skutečný výdělek na zkrácený úvazek činí méně než 12.200 korun. Bez ohledu na názor vlády, o kterém informoval tiskový odbor kabinetu, nyní návrh projednají zákonodárci.
Ministerstva financí a zdravotnictví požadovala novelu zamítnout. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) před jednáním novinářům řekl, že by novela znamenala ročně až miliardový výpadek příjmů. Problém vidí také v tom, že by úlevu mohli zneužívat například cizinci k takřka bezplatnému přístupu ke zdravotním službám tak, že by si domluvili nějaký minimální úvazek a pak čerpali neomezeně pojištění.
Novela má zrušit minimální vyměřovací základ jen u zaměstnanců, ponechala by jej u osob samostatně výdělečně činných i u lidí bez zdanitelných příjmů.
Navrhovanou změnou by se podle tvůrců předlohy rozšířily možnosti zaměstnávání na zkrácený pracovní úvazek. Více by jej podle nich využívali matky malých dětí a lidé, kteří se starají o stárnoucí příbuzné. Zároveň by to zamezilo obcházení zákona sjednáváním dohod o provedení práce, tvrdí autoři novely.
Za zaměstnance na zkrácený úvazek, jejichž vyměřovací základ je nižší než minimální vyměřovací základ, musí zaměstnavatelé doplatit pojistné 13,5 procenta z rozdílu těchto základů. To podle autorů novely způsobuje finanční zátěž pro zaměstnance a zároveň administrativní zátěž pro zaměstnavatele.
Nově by měl vyměřovací základ činit vždy skutečně dosažený příjem a zaměstnavatel by už nemusel odvádět za zaměstnance na částečný pracovní úvazek rozdíl pojistného. Pojistné by podle novely u zaměstnanců nově činilo částku vypočtenou ze skutečně dosažených příjmů.
Témata: zdravotní pojištění, vláda, zaměstnanci
Související
30. října 2024 18:14
4. září 2024 19:02
8. ledna 2023 14:35
22. listopadu 2022 17:00
16. srpna 2022 12:17
27. července 2022 13:16