reklama

Představení v Brně minulý víkend přerušili nejvýrazněji pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé.

Městské státní zastupitelství v Brně eviduje trestní oznámení tohoto hnutí a dalších tří subjektů, všechny zaměřené na "neslušnost" hry a proti hře jako takové. Předseda hnutí Slušní lidé Zdeněk Pernica už dříve uvedl, že jejich trestní oznámení směřuje proti řediteli Národního divadla v Brně Martinu Glaserovi, chorvatskému režisérovi hry Oliveru Frljičovi a hercům. Kromě zneuctění vlajky, jež bylo podle hnutí evidentní, jde i o posouzení vystoupení umělců z hlediska možného trestného činu hanobení víry.

Výjimkou v trestních oznámeních, jež v této souvislosti městské státní zastupitelství eviduje, je podání senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), která ho směřovala vůči jednání aktivistů. Podle ní existuje podezření, že naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví.

Ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser uvedl, že policie si v souvislosti s hrou vyžádala záznamy, jež měli k dispozici. "Nějaké vysvětlení jsem podával dávno před představením. Od té doby žádné osobní setkání, ani žádná reakce na výhrůžný e-mail, který jsme policii oficiálně předali," řekl ČTK Glaser.

Trestní oznámení lze podat například i na Nejvyšší státní zastupitelství, které je postupuje dál. Některá eviduje i policie. Jejich přesnější počet bude proto znám do konce týdne.

Trestní oznámení v souvislosti s hrou podal například i právník Zdeněk Koudelka, a to na ředitele brněnského Národního divadla Martina Glasera a brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Další oznámení podal pro znevážení státního symbolu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama