Častěji prezidentovi důvěřují či méně nedůvěřují lidé ve věku od 60 let výše, důchodci, obyvatelé Moravy a zejména Moravskoslezského kraje a střední Moravy (Olomoucký a Zlínský kraj), věřící katolíci, voliči ANO, ČSSD, KSČM či SPD a ti, kdo důvěřují ostatním ústavním institucím, uvedl soc.cas.cz.

Naopak nižší důvěru nebo vyšší nedůvěru k prezidentovi vykazují dotázaní ve věku do 30 let, studenti, podnikatelé a živnostníci, obyvatelé Čech a zejména Prahy, lidé bez náboženského vyznání, voliči ODS, Pirátů, TOP 09 či KDU-ČSL, rozhodní nevoliči a ti, kdo nedůvěřují ostatním zkoumaným institucím.

Obecní zastupitelstvům a starostům věří 63 procent dotázaných, což je podobné jako v předchozích měsících. Důvěra v krajská zastupitelstva mírně stoupla na 45 procent, hejtmani jsou na 41 procentech. Vládě v demisi důvěřuje třetina veřejnosti, Senátu 29 procent lidí a Sněmovně 28 procent.

"V meziročním srovnání oproti květnu 2017, kdy v důsledku tehdejší vládní krize propadla důvěra zejména v případě vlády, prezidenta a Poslanecké sněmovny, je právě u těchto tří institucí aktuální hodnocení zřetelně lepší," uvedli statistici. Loni v květnu byla důvěra v prezidenta na 41 procentech, u vlády na 23 procentech a Sněmovně tehdy věřilo 21 procent Čechů.

Se současnou politickou situací v ČR je spokojeno 15 procent lidí, o dva procentní body více než v dubnu. Nespokojených je 52 procent Čechů, což je meziměsíčních pokles o pět procentních bodů. Odpověď "ani spokojen, ani nespokojen" pak zvolilo 30 procent dotázaných.

3 komentáře (Poslední 07.06. 10:48) Napište svůj názor

reklama