Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klíčový moment konfliktu v Jemenu? Vypukla bitva o přístav Hudajdá

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Praha - V Jemenu začala bitva o klíčové přístavní město Hudajdá, které ovládají povstalci. Ofenzívu vede mezinárodní koalice pod velením Saúdské Arábie. OSN a humanitární organizace již z oblasti stáhly své zahraniční zaměstnance.

Zřejmě půjde o jednu z nejdůležitějších bitev za uplynulé tři roky konfliktu. Íránem podporovaní šíitští povstalci (Húsíové), spolu se svými spojenci kontrolují Hudajdá několik let. Jde o důležitý přístav, přes který do Jemenu proudí humanitární pomoc. Boj v Hudajdá by rovněž mohl být pro mezinárodní koalici první velkou městskou bitvou, která by ohrozila nejen životy bojovníků, ale také civilistů.

Do Hudajdá dnes před úsvitem mířilo několik vojenských konvojů a v dálce byla slyšet střelba. Podle agentury Reuters začala koalice bombardovat opevnění přístavu. Povstalci zatím začátek ofenzivy nekomentovali. V uplynulých dnech se k Hudajdá blížili spojenci jemenské vlády pod velením vojáků Spojených arabských emirátů. 

Ve městě Hudajdá a v okolních oblastech žije asi 600.000 lidí, a ofenziva by podle OSN "až 250.000 z nich mohla připravit o všechno, možná i o život".

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army Spojené arabské emiráty

Související

Aktuálně se děje

16. července 2026 20:11

Babiš se na Hrad nechystá. Postěžoval si na Pavlovu skrytou kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) dal znovu najevo, že nepřistoupí na návrh prezidenta Petra Pavla, aby se obnovily pravidelné schůzky nejvyšších ústavních činitelů. Předseda vlády tvrdí, že s hlavou státu nemá o čem jednat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy