Sociální demokraté v celostátním stranickém referendu rozhodli o vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO a podporou komunistů.

"Jsme demokratická strana, každý mohl vyjádřit svůj názor. A nakonec i pokud se v Karlovarském kraji hlasovalo záporně, evidentně to celkový výsledek neovlivnilo," řekl. V místní organizaci ČSSD v Kynšperku nad Ohří, kde je Svoboda předsedou, hlasovalo pro vstup do vlády s ANO 13 z 15 přítomných straníků.

Jižní Morava se jako jeden z pěti krajů vyslovila proti vstupu do vlády, celkový výsledek je ale opačný a Křemečková jej bude respektovat, stejně se podle ní zachovají i jihomoravští poslanci Roman Onderka a Roman Sklenák.

Onderka novinářům řekl, že byl ke vzniku vlády pesimistický a jeho kraj se pro vstup do vlády nevyslovil. "Na jižní Moravě jsme pesimističtější, členové většinově hlasovali proti. Jsem ale bytostný demokrat a budu respektovat názor většiny a tak se zachovají i poslanci," uvedl.

Křemečková ČTK řekla, že očekávala těsný výsledek. Třetina straníků podle ní byla jasně pro vládu, třetina proti, zbytek nechával rozhodnutí na poslední chvíli a nejspíš se podle krajské předsedkyně nechal ovlivnit články v médiích a vyjádřeními některých politiků, včetně prezidenta Miloše Zemana.

"Mrzí mne, že slyším říkat některé lidi, že zaprodáváme ČSSD za pár křesel ministrů," řekl dnes ČTK Votava. Výsledky referenda očekával i to, že v Plzeňském kraji straníci koalici odmítnou. V celém kraji bylo proti vládnutí s ANO 60,48 procenta hlasujících straníků, na Tachovsku to bylo dokonce přes 74 procent záporných hlasů. V Plzeňském kraji má sociální demokracie asi 870 členů, proti početnějším krajům, jako jsou Střední Čechy či severní Morava, nemělo tak hlasování na západě Čech na konečný celostátní výsledek takový vliv.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama