Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda asi nepodpoří zvýhodnění práce na dohodu

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie
Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Praha - Vláda asi nepodpoří poslanecký návrh na zvýšení hranice pro odvod zdravotního a sociálního pojištění z odměn z dohod o provedení práce.

Na úterní schůzi by měl kabinet ANO v demisi podle předběžného stanoviska poukázat mimo jiné na dopady změny na státní rozpočet a na systém zdravotního pojištění, aniž by je předkladatelé návrhu vyčíslili.

Skupina deseti poslanců z řad TOP 09, hnutí ANO, ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL a hnutí STAN chce hranici pro odvody zvýšit z nynějších 10.000 korun na 11.500 korun měsíčně. Díky růstu limitu by si mohli podle autorů v čele s Dominikem Ferim (TOP 09) polepšit například studenti na brigádách, lidé na rodičovské dovolené s drobnými přivýdělky nebo pracující důchodci.

Kabinet podle pokladů však poukáže na možné záporné dopady úpravy například na starší lidi, pokud na takové dohody pracují. "Po zvýšení limitu pro účast na nemocenském pojištění by podle mínění vlády řada z nich mohla ztratit nárok na dávku v případě nemoci a prohloubila by se u nich nemožnost získávat svou prací současně i důchodové nároky," napsali legislativci do předběžného stanoviska.

Témata:  vláda zaměstnání

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy

přijímací zkoušky roku 2024

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.