reklama

Ceny v EU vyletěly oproti loňskému červnu nahoru o 18 %, v Česku dokonce o 19 %. Vyplývá to ze statistik Evropské komise. Pokud tento nepříjemný trend zvyšování cen bude trvat dál, budeme si muset po prázdninách zřejmě sáhnout hlouběji do kapsy.

V Česku proti loňskému roku vzrostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší je ale také máslo, ovoce či zelenina. Opakovat by se teď mohla krize z loňského roku. Podle ČSÚ byla totiž v květnu průměrná cena za 250 gramů čerstvého másla 49,22 Kč, což bylo zvýšení o více jak tři koruny oproti letošnímu dubnu.

Na problémy na twitteru poukázal i ekonom Lukáš Kovanda. „Po prázdninách Česko pravděpodobně zasáhne další "máselná krize". V rámci EU jsou ceny momentálně meziročně o 18 % výše, v ČR dokonce o 19 %. Už během srpna překonají evropské ceny másla loňská absolutní maxima. Důvodem je slabší jarní produkce mléka v EU a stále silná poptávka," vysvětluje odborník.

Změna už se projevila i na cenách ve velkých řetězcích. Například Tesco a další prodávají čtvrtku másla za 49,90 Kč. Albert aktuálně prodává máslo za 39,90 Kč, jde ale o cenu akční. Běžná cena je také 49,90 Kč.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama