Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko minulý rok příspělo do rozvojových zemí pěti miliardami

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNHCR

Praha – Podle předběžných odhadů České rozvojové agentury (ČRA) poskytlo a roce 2015 Česká republika na rozvojovou pomoc téměř pět miliard korun. Pomoc mířila do některých afrických zemí, ale i na Blízký východ. Kromě oficiálních zdrojů přispěly na rozvojovou pomoc také soukromé subjekty nebo státní úvěry. Nevládní sektor poskytl z různých sbírek 1,1 miliardy korun. Na exportních úvěry stát vynaložil 2,8 miliardy korun.

Projekty pomohly zajistit přístup k pitné vodě v Etiopii, poskytnout vzdělání znevýhodněné mládeži v Palestině nebo podpořit zemědělce v Afghánistánu. Podle šéfa ČRA Michala Kaplana je třeba rozvojovou pomoc vnímat i jako investici.

Poukazuje, že Česko pomáhá přímo na místě. „Vybudujeme školy, vybudujeme rozvod vody, podpoříme rozvoj obchodu a nová pracovní místa, a tím si vlastně v těch rozvojových zemích vytváříme trhy a odbytiště pro naše výrobky," popsal Kaplan, jak jsou peníze použity.

Projekty rozvojové pomoci podle něj pomáhají také předcházet různým krizím, které se mohou šířit i přes hranice států. „Je to hlavně pojistka proti nějakým dalším globálním hrozbám, ať už je to například šíření infekčních chorob, nebo prevence nelegální migrace," zmínil.

Na rozvojové spolupráci se podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy podílí také stále více českých firem, ve srovnání s jinými evropskými zeměmi však Česko stále zaostává, a to zejména v ochotě investovat v nejchudších oblastech, kde jsou investice jsou pro firmy náročnější.

„Hledáme firmy, které dokážou investovat a mít dlouhodobé projekty, to je cesta, jak zapojit společensky odpovědné firmy do rozvojovky," řekl Tlapa. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi stejné velikosti, jako je třeba Rakousko, Švédsko, Dánsko je prý takových firem málo.

Podle Tlapy patrné, že přesto Česko má příklady dobré praxe, které ukazují, že rozvojová pomoc může být výhodná pro obě strany. Poukazuje třeba na projekt na zajištění pitné vody pro obyvatele etiopského města Bona, který společně realizovaly firmy AQUATEST, GEOTest a.s. a Ircons.

Projekty zajišťují i neziskové organizace Člověk v tísni, Njovu nebo Diakonie ČCE. Ty se týkaly podpory zemědělství v Afghánistánu, zajištění vzdělání pro mládeže v Zambii nebo distribuce humanitární pomoci v Jordánsku a Sýrii. České firmy nebo univerzity se podílely také na zlepšení diagnostiky a prevence onkologických onemocnění v Gruzii a odstraňování ekologické zátěže v Mongolsku.

Témata:  humanitární pomoc Česká republika firmy uprchlíci

Aktuálně se děje

4:00

Počasí se tento týden pozvolna oteplí. Denní maxima vyrostou nad 20 stupňů

Počasí se tento týden začne pozvolna oteplovat. Po krátké mrazivé epizodě denní maxima vyrostou podle ČHMÚ.cz až nad 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vážná nehoda v Návsí. Řídil nezletilý, zasahoval záchranářský vrtulník

Po půlnoci ze soboty na neděli došlo k vážné dopravní nehodě v Návsí na Frýdecko-Místecku. Za volantem havarovaného vozidla seděl nezletilý mladík bez řidičského průkazu, dechová zkouška u něj navíc prokázala požití alkoholu. Jeden ze spolujezdců utrpěl při nehodě vážná zranění a musel být vrtulníkem přepraven do nemocnice v Ostravě.