Počet obětí ničivého úterního výbuchu v Bejrútu vystoupil na 154. Zhruba pětina z více než 5000 zraněných musela být hospitalizována, 120 lidí je ve vážném stavu. Podle libanonské agentury NNA to uvedl tamní ministr zdravotnictví Hamad Hasan.
V přístavu vybuchl sklad s 2750 tunami dusičnanu amonného, který tam byl neprofesionálně uskladněn šest let od svého zabavení z lodi ruského podnikatele. Občané vinu přičítají zejména politikům, kteří navzdory upozorňování vedení přístavu nezajistili převoz a zabezpečení látky. Vláda ve čtvrtek dala vyšetřovací komisi na objasnění okolností katastrofy čtyři dny.
V pátrání po zavalených na místě pokračují čeští hasiči. Podle šéfa jejich týmu Jiřího Čmakala jsou všichni v pořádku, dva psi byli lehce zraněni, ale po ošetření jsou opět v akci.
"Bezpečnostní situace v oblasti je stabilní. Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů - řezné rány na tlapách. Vše jsme ošetřili na místě a oba psi pokračují v misi," citoval Hasičský záchranný sbor ČR Čmakala na twitteru. Podle mluvčí hasičů Nicole Studené se družstva mají střídat po šesti hodinách.
"Bezpečnostní situace v oblasti je stabilní. Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů - řezné rány na tlapách. Vše jsme ošetřili na místě a oba psi pokračují v misi." Popisuje situaci vedoucí týmu Jiří Čmakal
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) August 7, 2020
Podle sdělení hasičů na twitteru je úkolem týmu "potvrdit, že se v troskách nikdo nenachází". Dnes se tým bude přesouvat do nového sektoru, přičemž převoz zajistí libanonská armáda. Svůj pohyb hasiči konzultují také s českou ambasádou.
Dnes večer odletí do Bejrútu odborník na krizové řízení Miroslav Lukeš z hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. "Ten byl Českou republikou nominován a následně zařazen do koordinačního a vyhodnocovacího týmu Evropské unie," uvedla Studená. V Libanonu se bude Lukeš podílet na koordinaci vyhledávacích a záchranných týmů.
Výbuch v přístavu zdemoloval i železobetonové obilné silo, které postavil před 50 lety pardubický podnik Průmstav, a zdevastoval celé čtvrti ve městě. Přes 5000 lidí bylo zraněno. Podle libanonského prezidenta Michela Aúna výbuch způsobilo 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. V souvislosti s výbuchem bylo zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy.
Agentura DPA s odvoláním na sdělení Libanonského červeného kříže napsala, že se stále více než 100 lidí pohřešuje.
Jsme na místě v #Beirut , mapujeme situaci, uvolnili jsme prvních půl milionu na pomoc, ihned začínáme pomáhat a teď vás prosíme o pomoc. Přispějte do sbírky SOS Libanon.https://t.co/Uk8ug34JLYUkažme, že Češi pomáhají ??♥️ (retweet je také pomoc, díky)
— Adriana Černá (@AdrianaCerna) August 6, 2020
Do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue Team, Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí), kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Nasazeni byli se zpožděním ve čtvrtek kvůli průtahům ze strany libanonské armády. V pátrání kromě Čechů pomáhají také francouzské či ruské týmy.
Zhruba 300.000 lidí v aglomeraci se kvůli výbuchu, jehož mohutná tlaková vlna zdemolovala okna a dveře mnoha bytů, nemůže vrátit domů. S velkým náporem zraněných se mezitím potýkají poničené nemocnice. Škody úřady podle AP odhadují až na 15 miliard dolarů.
Témata: exploze v libanonském Bejrútu , hasiči, Člověk v tísni (People in Need), Libanon, humanitární pomoc
Související
4. srpna 2022 18:29
3. srpna 2022 15:23
31. července 2022 18:20
10. září 2020 14:48
13. srpna 2020 15:56
12. srpna 2020 21:00