Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman by měl jmenovat novou vládu ve středu, oznámil Babiš po jednání v Lánech

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lány - Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda ČSSD Jan Hamáček dorazili dnes v podvečer na lánský zámek. Po zhruba hodinovém jednání Babiš oznámil, že prezident Miloš Zeman chce novou vládu jmenovat ve středu 27. června ráno.

Ani jeden z politiků před čekající novináře v Lánech nepředstoupil. "Závěr dnešní schůzky je, že vláda by měla být jmenována ve středu 27. června v 09:00 ráno," napsal Babiš v esemesce ČTK.

Babiš již nekomentoval, zda se na setkání v Lánech mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Zeman ho odmítá kvůli jeho postojům k migraci. 

Premiér během dneška uvedl, že seznam adeptů ke jmenování do vlády chce doručit Zemanovi v pondělí i s Pocheho jménem. Prezident před tím podotkl, že premiér europoslance ČSSD nenominoval, u ministerstva zahraničí byla prázdná kolonka. Babiš ale tento dokument označil za neformální informaci o nominacích. 

Jak se k toleranci kabinetu ANO s ČSSD postaví KSČM, není jasné. Rozhodnutí se čeká na zasedání ústředního výboru příští týden v sobotu. I komunisté mají značné výhrady k Pochemu.

Témata:  Miloš Zeman Andrej Babiš Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

4. července 2026 17:36

Macinka se rozhodl, že také oslaví Den nezávislosti

Spojené státy americké už dnes oslaví 250 let od vyhlášení Deklarace nezávislosti. Tento významný moment moderních světových dějin se bude připomínat i v Česku. Zbarví se například sídlo ministerstva zahraničí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Oto Klempíř

Klempíř se omluvil za fotku, záhy přišla reakce

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) se na sociálních sítích veřejně omluvil novináři a podcasterovi Čestmíru Strakatému za sdílení společné fotografie, která vyvolala vlnu kritiky. Klempíř snímek uveřejnil v sobotu odpoledne na síti X s popiskem, že se po delší době potkali ve Varech a poděkoval za příjemný rozhovor.