Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Školky ani jesle dětem neškodí, znevýhodněným pomohou, zjistili čeští vědci

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Praha - Vědci z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) na základě svého výzkumu dospěli k závěru, že školky ani jesle dětem neškodí. U dětí z přistěhovaleckých rodin se jejich prostřednictvím navíc zlepšuje jazyková vybavenost.

Autoři studie Filip Pertold a Lucie Zapletalová vycházeli z dat v Německu, protože v Česku není předškolní péče tolik rozšířená a v poslední době se o ní intenzivně diskutuje. 

V Německu předškolní zařízení navštěvuje přes 95 procent dětí a nárok na umístění mají děti od jednoho roku. Pro tyto nejmenší děti (jeden až tři roky) toho rodiče využívají ve 23 procentech případů.

Studie zjistila, že školka ani jesle dětem neškodí po poznávací ani sociálně-emoční stránce. "Zjištění naopak ukazují, že docházka může mít pozitivní vliv na školní připravenost u dětí ze znevýhodněného rodinného prostředí, a tím vyrovnat počáteční handicap," uvedli autoři.

Právě u těchto dětí je docházka do školky či jiného předškolního zařízení nejdůležitější, zároveň se však stává, že rodiče těchto dětí mají k institucionální péči nejméně kladný vztah. Podle sociologů je proto nutné dát jim dost informací o výhodách školky a mírnit jejich obavy.

Na to, zda je lepší půldenní či celodenní docházka, neexistuje jednoznačná odpověď. U dětí z přistěhovaleckých rodin se díky celodenní docházce zlepšily jazykové schopnosti, na druhé straně se zhoršila jejich zralost po sociálně-emoční stránce. "U průměrně a lépe situovaných rodin nebyly detekovány žádné negativní dopady na připravenost dětí," shrnuli autoři.

Témata:  děti mateřská škola Německo

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:43

Ze zooparku zmizela kapybara. Okolnosti jsou velmi zvláštní

Majitelé zooparku v České Skalici v Královéhradeckém kraji od začátku probíhajícího týdne pátrají po ztracené kapybaře Fifince. Okolnosti případu jsou velmi zvláštní, protože chybí jakékoliv stopy, které by naznačovaly, že se zvíře vydalo na dobrodružství z vlastní vůle. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.