Praha - Za necelý měsíc bude Velká Británie hlasovat o odchodu z Evropské unie, takzvaném Brexitu. Podle politologa Alexandra Tomského k němu ale nakonec nedojde.
"Jsem si naprosto jist, že k brexitu nakonec nedojde, tentokrát jsou průzkumy veřejného mínění skutečně dobré," řekl Českému rozhlasu Tomský s tím, že není nutné obávat se opuštění Evropské unie ze strany Velké Británie.
Tvrdí také, že na tento vývoj má i propaganda. "V poslední době hlavně vidíme, že propaganda k tomu, zůstat v unii, že jim bude hůř, že to je riskantní, má vliv, tak jako kdysi ve Skotsku," uvedl.
"Evropská unie je tragická záležitost, integrace je utopie, která rozděluje sever proti jihu, snaží se zachránit za každou cenu společnou měnu euro, která nefunguje a fungovat nikdy nebude... Anglie velice trpí, má veliký deficit v obchodu s Evropskou unií, a je to pro ni nevýhodné členství," myslí si.
Spisovatelka Iva Pekárková, které žije v Londýně, se obává, co se stane s rezidenty v Londýně. Hrozí prý, že bude nutné složitě shánět britské občanství. "Což bude zkomplikováno tím, že bude několik set tisíc až něco přes milion lidí, kteří si ho budu brát v tu samou dobu," podotkla.
Doufá, že Britové nejsou tak snadno ovlivnitelní propagandou, aby změnili narychlo své názory a přiklonili se k brexitu. "Trochu se o Evropskou unii bojím, protože kdyby z ní Británie odešla, tak se podle předpovědí první odtrhne Skotsko, které bude chtít v EU zůstat, a potom časem, pravděpodobně v horizontu 15 let přestane Evropská unie existovat, což je podle mě to nejhorší, co by se mohlo stát."
Témata: EU, Velká Británie, Brexit
Související
8. září 2025 15:45
25. srpna 2025 15:09
20. srpna 2025 17:03
29. července 2025 20:23
28. července 2025 9:35
27. července 2025 20:02