Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladí Češi holdují "mamahotelu": U rodičů jsou déle než jejich vrstevníci v EU

Lidé, ilustrační fotografie
Lidé, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - V Česku žije přes 1,2 milionu lidí, kterým je mezi 15 a 26 lety. Od rodičů odcházejí mladí Češi mezi 26. a 27. rokem života, což je mírně nad průměrem EU.

Podíl Čechů mezi 15 až 26 lety na celkové populaci země dosahuje 12 procent. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad u příležitosti Mezinárodního dne mládeže, který připadá na neděli 12. srpna.

Mladí Češi se k odchodu z domova odhodlávají v průměru ve věku 26,4 roku. "To znamená, že děti zůstávají s rodiči v jedné domácnosti o nepatrně delší dobu než jejich evropští vrstevníci," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Nejkratší čas zůstávají s rodiči mladí Švédové, kteří se osamostatňují už v 21 letech. "Naopak Malťané se osamostatňují až ve 32 letech," doplnil Rojíček.

Podle Eurostatu dívky opouštějí "rodné hnízdo" dříve než mladí muži ve všech unijních zemích. Mladé Češky se v průměru osamostatňují ve věku 25,1 roku, mladíci ve věku 27,7 roku.

Do manželství loni v Česku vstoupilo 7101 můžu ve věku 15 až 26 let. Nevěst ve stejné věkové kategorii byl skoro dvojnásobek, přesně 13.419. Kvůli možnosti uzavřít sňatek soudy v loňském roce zplnoletnily 16 lidí mladších 18 let. Nejnižší věkový průměr obyvatel mají středočeské Nupaky (31,7 roku).

Témata:  život rodina obyvatelstvo lidé

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.