reklama

Zákony ohledně povyšování ale pamatují hlavně na válečné veterány či vojáky v aktivní službě, kterými Remek ani Pelčák nejsou. Nyní mají plukovnickou hodnost. O povýšení požádal ministra místopředseda Českého svazu letectví a někdejší náčelník stíhacího letectva armády ČSFR Václav Vašek. "Je smutné, že si tak málo vážíme lidí, kteří se tak významně zapsali do historie letectví," řekl Vašek.

Metnar zřejmě vyčká na stanovisko právníků. V případě, že návrh podpoří, musí ho schválit vláda a poté o něm rozhodne prezident.

Mluvčí ministerstva Jan Pejšek uvedl, že současná právní úprava jmenování vojáků ve výslužbě do vyšších vojenských hodností není jednoznačná.

Remek letěl na stanici Saljut 6 v posádce s Alexejem Gubarevem na palubě lodi Sojuz 28, ve vesmíru strávil téměř osm dní. V posledních pěti letech Remek působil jako český velvyslanec v Rusku, letos na konci ledna jeho diplomatická mise skončila a je v důchodu. Pelčák se na let, který absolvoval Remek, připravoval souběžně s Nikolajem Rukavišnikovem. Nakonec dostali přednost Remek s Gubarevem.

1 komentář (Poslední 10.08. 17:13) Napište svůj názor

reklama