Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš: Příští rok mohu jít do penze

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Český premiér Andrej Babiš vystoupil v rakouském Innsbrucku. Postěžoval si, že mu politika nic dobrého nepřinesla a naopak znamenala pohromu nejen pro něj, ale i pro jeho rodinu a firmu.

Babiš ve své přednášce zdůraznil roli Evropské unie a nepřímo se vymezil vůči Polsku a Maďarsku. Vzhledem k tomu, že na univerzitě studují i čeští studenti, padaly i dotazy na Babišovu spolupráci se Státní bezpečností (StB) i fakt, že premiér vlastní média.

Jednoho z mladých Čechů například zajímalo, proč by se měl vrátit do Česka, když je český průměrný plat nižší než rakouská minimálním mzda. „Protože jste hrdý Čech,“ odpověděl mu podle serveru iDnes.cz šéf české vlády.

Zdůraznil také, že je třeba, aby se v Česku prosadila mladá generace. „Já mohu jít příští rok v říjnu do důchodu,“ připomněl politik fakt, že již brzy bude v důchodovém věku.

Další okruh otázek se týkal Babišových vztahů s prezidentem Zemanem. Premiér ale trvá na tom, že jeho vztahy s prezidentem jsou normální a pragmatické. „Kritizoval jsem jeho řeč s vulgárními slovy,“ připomněl. V reakci na prezidentův rozhovor v Českém rozhlase uvedl, že chápe, že prezidenta napadají v souvislosti s Viktorem Koženým či Zdeňkem Bakalou různá slova. Dodal však, že vulgární vyjádření hlavy státu na jejich adresu není na veřejnosti vhodné. 

Babiš studentům také vysvětloval, že Zemanem prý mají například rozdílné návrhy. „Vláda je jasně proevropská a podporující naše členství v NATO,“ řekl. „Zeman vyhledává konflikty, já ne. Já nechci dělit společnost. Zkouším být pozitivní,“ dodal s tím, že se mu to nedaří a že jsou lidé, kteří jej mají rádi, ale i tací, kteří jej nesnáší.

Témata:  Andrej Babiš Miloš Zeman EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

1. července 2026 21:56

Nejdivočejší sny Marka Ebena. Splnil si je ve Varech

Marek Eben má před sebou náročnou druhou polovinu roku. Než na podzim odstartuje další řada StarDance, proběhne již v dalších dnech letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Eben je s ním neodmyslitelně spjatý, což připomněl v aktuálním rozhovoru pro jeden zahraniční magazín. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Léky, ilustrační fotografie.

Přes 1 200 léků nově u praktického lékaře. Ministerstvo usnadňuje přístup k léčbě

Ministerstvo zdravotnictví připravilo změnu, která pacientům usnadní přístup k hrazeným léčivým přípravkům. Novela vyhlášky o předepisování léčiv umožní, aby vybrané léky s dosavadním preskripčním omezením E, dosud předepisované výhradně ambulantními specialisty, mohli nově za stanovených podmínek předepisovat také praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost. Cílem je odstranit zbytečné administrativní překážky, posílit kontinuitu péče a umožnit specialistům věnovat více času odborným vyšetřením, diagnostice a potřebnému sledování pacientů.