reklama

"Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší," uvedl premiér. "Měl jsem zato, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo," doplnil.

BIS dnes na twitteru uvedla, že její ředitel si velmi váží toho, že ho již druhá vláda navrhla do generálské hodnosti. "Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře," uvedla tajná služba.

Při dnešním jmenování generálů na Pražském hradě nezaznělo ani jméno zástupce velitele pozemních sil Petra Procházky. Zeman Procházku i Koudelku při slavnostním jmenování nových generálů vynechal podruhé. Nejmenoval je i přes návrh vlády již na ceremonii v květnu.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl ale, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

reklama