reklama

Program podle vnitra navazuje na vládní koncepci zvyšování bezpečnosti tzv. měkkých cílů, tedy míst s výskytem většího množství osob, která mají nižší úroveň zabezpečení proti násilným útokům. Program se pro žadatele otevírá dnes a dělí se na dvě části. První je určena na ochranu veřejných prostranství, objektů a akcí veřejné správy, druhá se soustředí na školy a školská zařízení.

Dotace z programu, který bude na vnitru spravovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jsou určeny na neinvestiční projekty. Jako příklady uvádí vnitro financování bezpečnostního pracovníka, zpracování bezpečnostních a koordinačních plánů, vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle, cvičení, školicí akce nebo vybavení bezpečného úkrytu.

Primárním cílem programu je i ochrana úřadů. "Bezpečnou zemí se snižující se kriminalitou jsme se nestali jen tak ze dne na den. Je za tím dlouhodobá tvrdá práce policistů i kvalitní koncepční práce bezpečnostních expertů. Proto aktivně prosazujeme i podporujeme zvyšování ochrany škol, veřejných míst a dalších měkkých cílů," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Česko podle Hamáčka čerpá v oblasti ochrany měkkých cílů ze zkušeností britských nebo izraelských partnerů. "Na základě těchto zkušeností například víme, že je potřeba motivovat majitele a provozovatele měkkých cílů k neustálému zvyšování bezpečnosti," dodal. Vedle vnitra vyhlásila podobné dotační tituly také ministerstva kultury nebo zdravotnictví.

Loading...
reklama