reklama

V Praze jsou svatomartinské slavnosti naplánované na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam ve 13 hodin přijede i Martin na bílém koni, i na náplavce na Rašínově nábřeží. Svatomartinské víno se bude otvírat i na náměstí Svornosti v Českém Krumlově, v Třebíči slavnosti doplní i koncerty na Karlově náměstí, v Mikulově začal svatomartinský festival už ve čtvrtek.

Hlavní brněnský košt začne už v 10:30 žehnáním vína na Petrově, odtud se průvod vedený svatým Martinem, kterého bude i letos představovat herec Martin Sláma, vydá na náměstí Svobody. Právě tam otevřou vinaři první láhev svatomartinského úderem 11. hodiny. Ve stáncích budou lidé moci ochutnat 100 druhů vína od stovky výrobců.

Nejvíce svatomartinských vín na trhu bude jako tradičně bílých, a to 174 druhů, nejhojněji je zastoupena odrůda Müller Thurgau. Růžových a klaretů bude v nabídce 114 druhů a 99 druhů červených vín.

Ochranná známka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již počtrnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, anebo s ní uzavírali nové smlouvy, stejně jako obec s pastýřem. Chasa měla volno a slavilo se posvícení. Svatomartinské období bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Na mnoha místech se konaly poutě.

reklama