reklama

Ukrajina, která stejně jako Česká republika a velké množství dalších zemí ruskou anexi Krymu neuznává, považuje okupovaný poloostrov za své svrchované území.

Vstup na Krym a odjezd z něj bez zvláštního povolení ukrajinské Státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště považuje za nezákonný. Podle informací v českém tisku již loni ale Babiš mladší z Krymu na Ukrajinu cestoval.

Ukrajina povoluje průjezd cizincům na poloostrov Krym pouze přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště a na základě speciálního povolení. Vstup z území Ruska je podle ukrajinských zákonů zakázán, uvádí Generální konzulát ČR na stránkách ministerstva zahraničí. 

Babiš otec i syn jsou kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo mezi obviněnými. Babiš mladší serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli případu zmizel z Česka. Po vypuknutí kauzy Petr Protopopov Babiše mladšího údajně odvezl na ukrajinský poloostrov Krym, který anektovalo Rusko.

V pořadu na serveru řekl, že ho Protopopov držel v Sevastopolu a Jaltě. "Taky mě držel v Moskvě. Do okupovaného Krymu měl vzal z Moskvy na ruské vízum v pasu," řekl Babišův syn. Manželka Protopopova Dita kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a její posudek měl podle médií pomoct Babišovu synovi, aby se vyhnul trestnímu stíhání.

Překračovat administrativní linii Krymu lze podle ukrajinských pravidel pouze automobilem přes kontrolní místa Kalančak, Čaplynka a Čongar. Hromadné prostředky na Krym z Ukrajiny nejezdí. Cizinci musí mít pro překročení linie zvláštní povolení, které se vydává například v situacích, kdy na okupovaném území žije někdo z rodinných příslušníků, nebo tam vlastní nemovitost. Zvláštní povolení mohou dostat také novináři, dostanou ho ale pouze za účelem výkonu své profese, musí mít i souhlas ministerstva informací Ukrajiny.

"Vstup a opuštění dočasně okupovaného území Autonomní republiky Krymz území Ruské federace, včetně použití letecké a námořní dopravy, jsou zakázány," zdůrazňuje konzulát. Upozorňuje také, že mořské přístavy a letiště jsou uzavřeny.

Cizinci, kteří pravidla poruší, mohou dostat pokutu a může jim být i zakázán vstup na území Ukrajiny. Vystavují se také riziku trestního stíhání, může jim hrozit až osmileté vězení.

reklama