reklama

Řečníci hovořili o tom, co považují za příznaky "stmívání" v této době. "Nad svobodnou společností, nad schopností kriticky a pravdivě myslet, nad pravdivostí jako postojem, nad morálkou v politice. A zároveň nám (řečníci) nesou zdroje naděje, které nám dávají sílu věřit, že tím přece jenom projdeme, ať se děje cokoliv," uvedl Frouz.

Kritizoval vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), že nikdy neodstoupí, i slova prezidenta Miloše Zemana, že i kdyby byla vyslovena vládě nedůvěra, tak on znovu jmenuje Babiše sestavením nové vlády. "Doporučuji záměry obou mužů brát vážně, protože oni už nám víckrát předvedli, že to opravdu myslí vážně," uvedl.

"Nenechme dopustit znovu se dostat do totality, braňme se!," řekl například plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Podle něj neexistuje žádný kouzelný recept a nepřijde žádný spasitel. "Každý z vás se musí dnes angažovat a neustupovat z hodnot jako jsou svoboda, demokracie a prosperita. Odvahu a vydržet!," uvedl.

Svůj proslov zahájil sloganem "Žij svůj život tak, abys nemusel květiny a věnce na pietní místa pokládat o půlnoci," což označil za staré indiánské přísloví. Premiér Babiš dnes položil kytici k památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci, hned ráno totiž odletěl za svým synem do Švýcarska. Oba jsou kvůli kauze Čapí hnízdo mezi obviněnými a výroky jeho syna o údajném únosu na Krym v posledních dnech vyostřily politickou situaci.

Během dne se v Plzni konala řada akcí k výročí sametové revoluce - beseda na téma 17. listopad 1989 v Praze, promítání záznamu StB z demonstrace 6. května 1989 na náměstí Míru, kde stovky lidí přišli vzdát poctu americkým osvoboditelům Plzně, uskutečnila se beseda o samizdatu.

Plzeňský hejtman předal Čestné plakety za odvážné občanské postoje šesti osobnostem z regionu. Získali je disidenti, signatáři Charty 77 i různých petic proti tehdejšímu režimu - Jaroslav Cuhra, Petr Hrach, Josef Kaše, Jan Rampich a František Wiendl. In memoriam je převzal i bratr Patrika Štěpánka, který letos v srpnu podlehl zraněním, jež utrpěl při útoku atentátníka v Afghánistánu.

reklama