Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České domácnosti se začínají chystat na Vánoce, letos budou ještě bohatší než loni

Obchodní domy, ilustrační fotografie
Obchodní domy, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v říjnu zvýšily reálně o 5,2 %, bez očištění o 6,4 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Uvedl to Český statistický úřad.

Letošní říjen měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den více, tržby po očištění o kalendářní vlivy tak stouply o 5,2 procenta.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v říjnu o procento.

?Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v říjnu zvýšily reálně o 5,2 %, bez očištění o 6,4 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 1,0 % ??https://t.co/AOVilMcoHe #rychlainformace pic.twitter.com/vHDtBozkpZ

— ČSÚ (@statistickyurad) 6. prosince 2018

Meziroční růst bez očištění byl letošní druhý nejvyšší. Vyšší tempo zaznamenaly prodeje pouze v lednu, kdy tržby meziročně vzrostly o 8,2 procenta. Letos v říjnu vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 11,2 procenta, za pohonné hmoty o 5,4 procenta a za potraviny o 0,7 procenta.

"Vše nasvědčuje tomu, že domácnosti se pomalu začínají chystat na Vánoce, které letos budou ještě bohatší než loni. Příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd se domácnosti nebojí si užít," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Vedle internetových obchodů, jejichž tržby se zvýšily o 24,1 procenta, vykázaly v říjnu dvouciferné tempo růstu také prodejny počítačového zařízení, sportovních a rekreačních potřeb a výrobků pro domácnost. Dále rostly tržby i prodejcům oděvů a obuvi a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Naopak pokles tržeb zaznamenaly specializované prodejny potravin.

Témata:  tržby obchody ekonomika

Související

Aktuálně se děje

5:00

Zimní počasí je tady. Do Česka dorazí ochlazení, sníh, náledí a mrazy

Česko dnes čeká citelné ochlazení, které přinese výrazná studená fronta. Dešťové srážky budou během dne postupně přecházet ve sněžení, přičemž sněhové vločky se mohou objevit i v polohách kolem 500 metrů nad mořem. Dokonce i níže se mohou objevit smíšené srážky, uvedl ČHMÚ.cz na facebooku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi dnes také demonstrovali. (17.11.2025)

Tisíce Čechů demonstrovaly na Staroměstském náměstí

V den výročí 17. listopadu zaplnilo Staroměstské náměstí v Praze více než 15 tisíc lidí, kteří přišli společně s Milionem chvilek pro demokracii oslavit svobodu, odvahu a občanskou soudržnost. Letošní shromáždění s názvem Česko není na prodej připomnělo, že i po 36 letech od Sametové revoluce zůstává v zemi silná občanská společnost, která nechce přihlížet rozkladu důvěry, zneužívání moci ani oslabování demokratických institucí.