Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidovci chtějí zvednout důchody. Ale jen někomu

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Lidovci chtějí zvýšit penze ženám s dětmi, prodloužit vyplácení vdovských a vdoveckých důchodů a zavést společný vyměřovací základ manželů pro vyplácení penzí. Příslušný návrh zákona předloží strana v lednu. Novinářům to dnes po jednání celostátní konference KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Podle lidoveckého návrhu by se měl ženám za každé vychované dítě zvýšit důchod o 500 korun. Bělobrádek řekl, že opatření má kompenzovat nynější nižší průměrné důchody žen vůči mužům. "Je to dáno jak tím, že mají nižší platy, tak tím, že jsou na mateřské, takže mají nižší výpočet a stát je vlastně trestá za to, že vychovávají novou generaci," řekl o současném stavu.

Lidovci také chtějí prodloužit dobu vyplácení vdovských a vdoveckých důchodů ze současných 12 měsíců na 24. "Obzvlášť ve velkých městech přijdou-li o jednoho z partnerů, tak se velmi těžko platí nájmy," řekl Bělobrádek.

KDU-ČSL chce prosadit rovněž společný vyměřovací základ penze pro manžele. "Žena, pokud je doma s dětmi, tak má nižší penzi a muž ji má vyšší. Pokud by se to vyměřovalo ze společného základu, že mají společnou domácnost a vychovávají společně děti, tak by to bylo spravedlivější," řekl Bělobrádek.

Lidovci jsou připraveni zapojit se i do debaty o komplexní důchodové reformě. Bělobrádek ale upozornil, že pro její prosazení by byla třeba dohoda napříč politickým spektrem, která se zatím nerýsuje.

Témata:  důchody KDU-ČSL těhotenství, rodina, děti

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 9:40

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy