Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli kauze Huawei zasedne Bezpečnostní rada státu

Huawei P8
Huawei P8
Foto: Pixabay

Kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ohledně zařízení čínských firem Huawei a ZTE se v pátek ráno sejde Bezpečnostní rada státu. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Úřad tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Úřad chystá na první polovinu ledna metodický pokyn pro instituce, jak postupovat.

"Máme teď na stole de facto výzvu NÚKIB ke konkrétní firmě a já jsem i kvůli tomu svolal Bezpečnostní radu státu na zítra (pátek) ráno. Protože je potřeba, pokud mluvíme o těch rizicích, tak je potřeba nějakým způsobem je prokázat, aby potom nevznikaly nějaké problémy," řekl poslancům premiér.

Některé úřady už ohlásily, že telefony značky Huawei přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády.

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem. Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích.

Témata:  Bezpečnostní rada státu Huawei Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

29. ledna 2026 11:35

Ovčáčkův comeback je dokonán. Poslanci ho zvolili do jedné z mediálních rad

Bývalý mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček hlásí návrat do veřejných funkcí. Poslanci jej ve středu zvolili členem Rady ČTK, někdejší spolupracovník Miloše Zemana byl kandidátem vládního hnutí ANO. Úspěch Ovčáčka ve volbě se tak dal předpokládat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Dobrý výsledek pro Česko. Ekonomika rostla, v EU byla mezi nejlepšími deseti

Česká ekonomika loni přidala solidní 2,5 procenta, jak dnes uvedl Česká statistický úřad. To by ji řadí – vyjdeme-li údajů agentury Bloomberg a Mezinárodního měnového fondu – na deváté místo žebříčku nejrychleji rostoucích ekonomik EU, za Irsko, Maltu, Polsko, Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Litvu a Španělsko. V celé Evropě by se pak ocitla na dvanáctém místě, když by se před ní umístily ještě navíc Kosovo, Albánie a Severní Makedonie.