reklama

"Dal jsem výzvu naším občanům, aby letošní vánoční svátky a přechod do nového roku, pokud možno, oslavovali spíše zamyšlením, bez petard a ohňostrojů," řekl ČTK Feber. Obec určitě připraví i pietní akt. Hovořit o jeho konkrétní podobě je podle starosty ale ještě předčasné.

"Jsme hornická obec a velice to vnímáme, jsme z toho špatní. Vyvěsili jsme samozřejmě smuteční vlajku. Máme tady klub krojovaných horníků s více než stoletou tradicí, takže určitě připravíme nějaký pietní akt, abychom vyjádřili soucit s horníky a jejich rodinami," uvedl Feber. Podle něj lidem rozsah tragédie teprve začíná docházet. "Je to poměrně čerstvé. V obci je ticho. Nepamatuji si, že by se přímo ve Stonavě něco takového stalo," uvedl Feber.

Památku zesnulých horníků dnes uctí i v krajské Ostravě. "Světelné dominanty Ostravy, věž Nové radnice a Sýkorův most, dnes večer pohasnou k uctění památky tragicky zahynulých horníků při neštěstí ve Stonavě," uvedl Petr Havránek z ostravského magistrátu.

Moravskoslezský kraj nyní hledá způsob, jak by mohl finančně pomoci rodinám po zesnulých hornících. "Je to obrovské neštěstí. Exploze v Dole ČSM u nás úplně proměnila předvánoční atmosféru. Vyjadřuji hlubokou soustrast všem pozůstalým. Kromě slov útěchy mohu slíbit, že Moravskoslezský kraj najde způsob, jak pozůstalým nabídnout pomocnou ruku," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

reklama