Vánoce

Vánoce

Americká armáda ujistila děti, že Santa Claus doručí dárky i ve sněhové bouři

Svět

Představitelé americké armády dnes ujistili znepokojené děti, že bezprecedentní mrazy a rozsáhlá sněhová bouře nijak nezabrání Santa Clausovi, aby jim v noci na neděli doručil dárky. Nepříznivé počasí už v pátek vedlo ke zrušení tisíců letů nad Kanadou a Spojenými státy a s nízkými teplotami, záplavami nebo mrznoucím deštěm se potýká velká část obou zemí i dnes.

Papež František

Papež vyzval ke skromnější oslavě Vánoc a k pomoci Ukrajincům trpícím válkou

Svět

Papež František dnes vyzval k tomu, aby lidé letos slavili skromněji Vánoce a to, co ušetří za dárky či oslavy, poslali Ukrajincům, kteří trpí kvůli válce. Papež to řekl na závěr pravidelné generální audience ve Vatikánu. Podle agentury EFE tak znovu vyjádřil solidaritu s ukrajinským lidem, což ve svých projevech a modlitbách od začátku ruské invaze udělal už mnohokrát.

Olympia Olomouc

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly až o 15 procent

Byznys

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

Veselé Vánoce přeje redakce serveru Globe24.cz

Domov

Průzkum: Dvě třetiny Čechů se kvůli ekonomické situaci na Vánoce uskromní

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z každoročního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Zonky, podle kterého pětina oslovených omezí na nejnutnější minimum například výdaje na cukroví, výzdobu, ale také na vánoční dárky. Těch plánuje téměř 90 procent lidí pořizovat menší nebo stejný počet jako loni.

Ilustrační foto

Průzkum: Pětina firem neplánuje v prosinci večírky pro zaměstnance

Domov

Pětina českých firem letos nechystá v prosinci vánoční večírky pro své zaměstnance. Chystají je spíše malé a středně velké firmy. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Sodexo Benefity poskytující zaměstnanecké benefity mezi 125 zaměstnavateli. Z firem, které večírky nechystají, 31 procent uvedlo, že si je letos z finančních důvodů nemohou dovolit a 37 procent je od začátku pandemie koronaviru nepořádá vůbec.

Veselé Vánoce přeje redakce serveru Globe24.cz

Domov

Průzkum: Na 57 procent Čechů chce letos šetřit na vánočních dárcích

Na 57 procent Čechů chce letos šetřit při pořizování vánočních dárků. Sedm z deseti lidí pokryje nákup dárků z běžné výplaty. Letošním hitem Vánoc budou kosmetika a knihy. Vyplývá to z průzkumu, který udělala v polovině října mezi více než 500 respondenty agentura STEM/MARK pro Home Credit.

Veselé Vánoce přeje redakce serveru Globe24.cz

Víc než třetina Čechů letos za dárky utratí méně než loni

Domov

Zhruba 37 procent Čechů chce letos za vánoční dárky utratit méně než loni a naopak vyšší vánoční rozpočet má šest procent lidí. Nejčastěji letos za dárky utratí mezi 5000 a 10.000 Kč. Tuto částku plánuje vydat 35 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu nákupního rádce Heureka.cz v září a říjnu mezi 2000 respondenty.

Vánoce, ilustrační fotografie

Kvůli finanční situaci se nebude na Vánoce uskromňovat 59 procent Čechů

Domov

Kvůli vlastní finanční situaci se nebude na Vánoce nijak uskromňovat 59 procent Čechů. Svátky bez omezení si dopřejí téměř všichni mladí ve věku 18 až 35 let a téměř dvě třetiny seniorů. Uskromnit se naopak musí 45 procent lidí ve věku 36 až 45 let. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 807 respondenty provedla agentura PerfectCrowd na přelomu listopadu a prosince pro Generali Českou pojišťovnu.

Česká pošta, ilustrační fotografie

Domov

Počet zásilek na poštách vzrostl před Vánoci o 150 procent na půl milionu

Česká pošta v současnosti doručuje více než půl milionu balíků denně, což je o 100 až 150 procent více, než v běžné dny po zbytek roku. Žádné dramatické výkyvy před Vánoci již neočekává. Doručení balíků Štědrého dne garantuje při podání do 22. prosince. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ilustrační foto

Průzkum: Každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 Kč

Byznys

Skoro každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 korun. Muži i ženy plánují dát za dárky víceméně stejně. Vyplývá to z průzkumu, který pro UniCredit Bank uskutečnila agentura Ipsos v listopadu mezi tisícovkou respondentů. Velká část Čechů podle něj neplánuje letos výdaje za dárky omezit.

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Vydáme protiepidemická doporučení k Vánocům, Mikuláše radši nezvat

Domov

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zkušenost z loňských Vánoc podle něj ukázala, že se po svátcích zvedla další epidemická vlna. Zároveň řekl, že nedoporučuje, aby si o víkendu lidé zvali domů na návštěvy čerta, Mikuláše a anděla, případně, aby měli respirátory.

Ilustrační foto

Byznys

Češi plánují za Vánoce utratit v průměru 12.700 Kč, uvádí průzkum

Češi plánují utratit za Vánoce v průměru 12.700 korun. Z toho za dárky chtějí utratit zhruba 8000 korun, za jídlo kolem 3400 Kč a za vánoční výzdobu přibližně 1200 korun. Zároveň si zhruba desetina Čechů plánuje na dárky půjčit, v průměru 10.600 korun, i když 95 procent lidí si myslí, že půjčka na vánoční dárky není obecně dobrý nápad. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA), který provedla agentura Ipsos mezi zhruba tisícovkou respondentů.

Vánoce, ilustrační fotografie.

Expert varuje britskou vládu, že Vánoce mohou být kvůli covidu komplikované

Svět

Vánoce by mohly být kvůli koronavirové pandemii komplikované, varoval zástupce šéfa anglického zdravotnictví Jonathan Van-Tam a vyzval k opatrnosti a k posilujícím dávkám vakcíny. Britské úřady v úterý hlásily 293 úmrtí souvisejících s covidem-19, což je nejvyšší počet od března. Podle informací deníku The Guardian se Anglie chystá zavést povinné očkování proti covidu-19 pro pracovníky zdravotnického systému.

Ilustrační foto

Průzkum: Dvě třetiny Čechů letos hodlají pojmout Vánoce úsporněji

Domov

Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala, letos plánuje 68 procent lidí pojmout svátky úsporněji. Vyplývá to z průzkumu, který Provident Financial uskutečnila v září s výzkumnou agenturou Instant research mezi 500 respondentů.

Veselé Vánoce přeje redakce serveru Globe24.cz

Průzkum: S nákupy vánočních dárků chce třetina Čechů začít dříve než v minulosti

Byznys

S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v předchozích letech. Nejvíce lidí, konkrétně 28 procent, plánuje začít dárky nakupovat na konci listopadu po tradiční slevové akci Black Friday. Většina Čechů hodlá za dárky utratit do 8000 korun, zhruba polovina spotřebitelů bude kombinovat nákup v obchodech a na internetu.

Londýn

Svět

Lidé v Británii v obavách z problémů se zásobováním začali nakupovat na Vánoce

Někteří lidé v Británii kvůli problémům v zásobování začali nakupovat potraviny a další zboží, které budou potřebovat o Vánocích. List The Guardian napsal, že vzrostla poptávka po mražených krůtách i dalších specialitách. Na britském trhu práce chybí nejen řidiči nákladních aut, ale i lidé pracující v jiných profesích s nižší kvalifikací.

Jan Blatný

Proč v Česku strmě přibývá nakažených? Vysvětlení Blatného pokulhává

Domov

Vysoké počty nově pozitivních jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odrazem masivního setkávání o Vánocích. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19.000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy