Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 50 lety se upálil Jan Palach, vzpomínat se bude v Česku i zahraničí

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,
Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, "který na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti,[1] po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, sám sebe 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze (hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit pracovník-výhybká
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna před 50 lety na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968, dnes připomene řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Na nádvoří Univerzity Karlovy bude odhalena pamětní dlaždice, událost připomenou i výstavy, projekce či besedy.

Pamětní dlaždice bude v Praze na nádvoří Univerzity Karlovy odhalena v místech, kde stála rakev s ostatky Palacha v den jeho pohřbu. Na pietní akci naváže zahájení venkovní výstavy Jan Palach '69, která v horní části Václavského náměstí potrvá do 30. ledna. Akce bude doplněna o příspěvky pamětníků, umělců, osobností kulturního, společenského a politického života. Večer bude pietní akt u pamětní desky na budově Filozofické fakulty UK a panelová diskuse.

Vzpomínkou bude také pietní průvod, který organizuje spolek Milion chvilek. V podvečer projde z Václavského na Staroměstské náměstí. Večer se pak v kostele u Martina ve zdi koná hudebně-liturgický pořad Ticho za Jana Palacha pod vedením Bohdana Mikoláška.

Další vzpomínkové akce se budou ve středu konat i v jiných městech, například v Brně, Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Uherském Hradišti či v Králíkách na Orlickoústecku nebo v Mělníce, kde odpoledne na radnici představí publikace Spolužák Jenda a Pocta Janu Palachovi 2009-2019.

Nekdy se ptám, jak by reagoval Jan #Palach dnes? A bojím se, že by nás jeho reakce nepotěšila! Lidi probuďte se!

— Tomáš Zdechovský ?? (@TomZdechovsky) 15. ledna 2019

V Jihlavě zavzpomínají představitelé radnice u pomníku Evžena Plocka, který se na protest proti okupaci upálil v Jihlavě v dubnu 1969. Olomoucká radnice bude nasvětlena v barvách národní trikolory a připravena je i speciální projekce.

V zahraničí si 50. výročí oběti českého studenta dnes připomenou například česká zastoupení v Bruselu a v Lucemburku.

Témata:  Jan Palach Praha

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 10:29

Agáta Hanychová se dočkala zvláštní výsady. Ostatním zbyly oči pro pláč

Na placených platformách se v posledních měsících roztrhl pytel s exkluzivním obsahem. Mezi prvními, kdo využil tento formát ke svému prospěchu, byly Agáta Hanychová (39) a Ornella Koktová (32). Jejich podcast se rychle stal jedním z nejdiskutovanějších a zdá se, že obě dámy mají na platformě výsadní postavení. Důkazem je i zvláštní přístup provozovatelů, kteří podnikli kroky na jejich ochranu, zatímco jiným tvůrcům zbyly jen oči pro pláč.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.