reklama

Premiéra Andreje Babiše potvrdili delegáti dnešního celostátního sněmu ANO v roli předsedy hnutí. Babiš získal 206 hlasů z celkového počtu 238 delegátů. Třináct lidí hlasovalo proti, dalších devatenáct se pak zdrželo hlasování.

Před hlasováním ze sebe Babiš, jak sám řekl, vypotil nominační projev, podle vlastních slov totiž neměl nic připraveno. V úvodu se obrátil na přítomné novináře, aby se podivil tomu, že se jej stále ptají, proč ve volbě předsedy hnutí nemá konkurenta. „Bohužel jsem v roce 2015 dostal 100 %,“ vysvětlil premiér důvod.

Babiš také krátce zalitoval, že do politiky vůbec vstoupil. „Zrovna jsem měl skvělou dovolenou. Kolikrát si říkám, proč jsem to vlastně udělal,“ konstatoval Babiš. Vzápětí ale vše uvedl na pravou míru. „Společně jsme udělali skvělý projekt,“ vzkázal členům hnutí a delegátům sněmu.

Předseda hnutí zopakoval i slova ze svého dopoledního vystoupení, připomněl, že hnutí ANO nabízí program pro všechny. Stále platné je podle něj i volební heslo, že stát by měl fungovat jako rodinná firma. Sám sebe nadále považuje spíš za manažera, nikoliv politika.

„Když mě zvolíte, už se nezměním. Jsem na to moc starý,“ uzavřel Babiš svůj nominační projev. Vzápětí proběhla volba předsedy, po krátké pauze byly vyhlášeny výsledky. Delegáti zvolili Andreje Babiše drtivou většinou, předsedou vládního hnutí ANO tedy bude i následující dva roky.

Sněm, který se koná v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově, nyní pokračuje volbou místopředsedů. Post prvního místopředsedy obhájil Jaroslav Faltýnek, podpořilo ho 190 delegátů. Řadovými místopředsedy se stali Richard Brabec, Jaroslava Pokorná Jermanová, Petr Vokřál a nově Radek Vondráček.