Obyvatelé regionů na východě Česka se mohou podívat na svá města a domovy na nejnovějších ortofotomapách. Aktualizované letecké snímky Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje jsou od tohoto týdne dostupné na webu Chytremapy.cz a v mapových aplikacích GisOnline.cz. V letošním roce další kolo snímkování čeká západ republiky.
Letecké snímky výhodní části země pořizovala brněnská společnost TopGis se svými letadly Cessna 404 a Partenavia P68 loni od konce dubna do konce srpna. „Snímkování probíhalo nad celou Moravou. Celkem se jednalo o území o rozloze větší než 21,5 tisíce kilometrů čtverečných a přibylo tak více než 31 tisíc nových snímků,“ uvedla Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která se na letecké snímkování Česka specializuje a od roku 2014 realizovala již dvě kompletní časové řady.
Celý proces kompletace výsledné ortofotomapy je technicky velmi náročný, specialistům společnosti se jej však podařilo dokončit již v průběhu prvních dvou měsíců letošního roku. „Díky tomu je tak možné od tohoto týdne nové snímky najít na webu Chytremapy.cz, který kromě mapových podkladů nabízí například i přímý vstup do katastru nemovitostí nebo nástroje pro přesné měření, a ve webové aplikaci GisOnline.cz, kterou využívají města a obce,“ doplnila Drahomíra Zedníčková.
V aktualizovaných mapách jsou přitom na první pohled patrné změny, kterými některé oblasti v minulých letech prošly. Zejména u měst je velmi dobře vidět, jak postupuje výstavba nových budov či jak si stavební firmy poradily s úpravou stávajících komunikací i budováním těch nových.
Další kolo snímkování v letošním roce
Snímkováním východní části země začal v loňském roce TopGis již třetí kolo mapování České republiky. V období od května do září 2019 se letadla společnosti vydají nad západní část republiky, aby pořídily aktualizované záběry Prahy, Středočeského, Ústeckého, Libereckého a Plzeňského kraje. Zbývající část země je pak v plánu na další dva roky.
Letecké mapování není záležitostí na pár dnů. „Podrobné plánování letů probíhá již v zimě. Čekání na vhodnou dobu k samotnému snímkování pak může trvat i několik týdnů, protože významnou roli v tomto ohledu hraje bezoblačné počasí. Pořizování leteckých snímků se též nedá provádět celoročně, ale je k němu ideální právě období od jara do podzimu, kdy jsou dobré světelné podmínky a díky poloze a úhlu slunce výsledné snímky neruší extrémní stíny,“ sdělila Drahomíra Zedníčková.
K leteckému snímkování používá TopGis vlastní techniku. Nad tuzemskou krajinou tak bude v letošním roce zase létat Cessna 404 vybavená velkoformátovou kamerou nebo stejně vybavená dvoumotorová Partenavia P68. Výstupem budou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak budou vidět i různé detaily jako nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce.
Související
1. ledna 2025 8:58
30. srpna 2024 17:02
26. května 2024 11:32
7. září 2022 2:06
30. dubna 2022 18:05
12. dubna 2022 11:57