reklama

O odvolání Klause ze školského výboru, který vedl, rozhodla dnes Sněmovna na návrh ODS. Vedení občanských demokratů Klause v březnu vyloučilo ze strany, protože podle jejich výkonné rady "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS". Občanští demokraté se pak snažili prosadit výměnu Klause mladšího v čele školského výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu, to se jim ale před časem nepovedlo.

Dnes Sněmovna odhlasovala, že Klause ve výboru nahradí nový nominant ODS Karel Krejza. Výbor bude muset zvolit nového předsedu, přičemž předsednické křeslo školského výboru připadá podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře ODS.

Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka působil Klaus na dění ve školství pozitivně i negativně. "Za pozitivní například lze považovat jeho přístup ke změnám v ministerské vyhlášce ke konkurznímu řízení na ředitele škol. Za negativní jeho nesouhlasný postoj ke změnám financování regionálního školství bez věcných argumentů," řekl.

Podle senátora Růžičky (za TOP 09 a STAN) měl Klaus jako odborník ve školském výboru zůstat, i když ne v jeho čele. Připomněl, že Klaus byl v minulosti ředitelem školy a učitelem.

"Samozřejmě asi si nemůže nárokovat místo předsedy za ODS, když už členem ODS není, ale myslím si, že takoví lidi by ve školském výboru být měli," řekl. "I když s panem Klausem v jeho lidských názorech i politických skoro v ničem nesouhlasím a v pohledu na školství v mnoha věcech také ne, tak jsem přesvědčen, že to je stran školství kompetentní člověk," vysvětlil. Klausovo odvolání ze školského výboru, které iniciovala ODS, označil za druh pomsty.

Za Klause se postavila také mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL) Veronika Valíková. Uvedla, že se nebude vyjadřovat k vnitrostranickým a politickým bojům, ale Klause považuje za velmi fundovaného odborníka, který školství rozumí a váží si učitelů i jejich práce. "Pana Krejzu, který Václava Klause juniora ve školském výboru za ODS nahradil, neznáme, nevíme, na jaké škole působil a jaké jsou jeho názory na mnoho problémů, s nimiž se v současné době potýkají školy i učitelé," sdělila za češtináře.

Osobně Valíková považovala Klause po dlouhé době za velmi schopného předsedu sněmovního školského výboru. Podle ní se z této pozice snažil aktivně řešit například téma celoplošné inkluze, dvouletých dětí ve školkách či financování škol. "Jeho odvolání z výboru vnímám jako důsledek vnitropolitického boje v ODS, nelíbí se mi a nesouhlasím s ním. Klaus junior z ODS dobrovolně neodešel, byl vyloučen, přestože pro ni ve volbách získal mnoho (i učitelských) hlasů," řekla.

Loading...
reklama