reklama

Během první poloviny dubna začali uživatelé Instagramu dostávat neobvyklé zprávy od svých domnělých sledujících, kteří s údivem upozorňovali na to, že se jejich účty ocitly na nějakém prapodivném seznamu označovaném jako Nasty List.

Zpráva s vloženým odkazem obvykle obsahuje sdělení typu "Pane bože, opravdu jsi tam, na seznamu @TheNastyList_xy, dokonce na 26. místě!", přičemž název samotného seznamu a pozice vlastníka účtu v něm se u jednotlivých příjemců mohou lišit.

Po kliknutí na odkaz vložený ve zprávě se zobrazí stránka, která obsahuje text informující o tom, že na dalším odkazu si uživatel může prohlédnout kohokoli na seznamu. Kdo neodolá a pokusí se seznam zobrazit, je nejprve vyzván k zadání jména a hesla k instagramovému účtu. Při zadání svých přihlašovacích údajů dostane uživatel do problémů nejen sám sebe, ale částečně také všechny své stoupence, kteří obdrží tu samou zprávu informující o tom, že i oni jsou na seznamu, a phishingový útok The Nasty List se může šířit dál.

Samotné šíření přitom není jediným problémem - útočníci díky získání přístupových údajů mohou převzít i kontrolu nad účtem oběti a využívat jej ke svým nekalým aktivitám.

reklama