Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš to tvrdě schytal: Já rozdával letáky, on se promenoval s estébáky, spustil Vondra

Vondra, Alexandr
Vondra, Alexandr
Foto: Facebook

Do Evropského parlamentu se za ODS probojoval i politický matador Alexandr Vondra. Premiér Andrej Babiš se do něj obratem pustil kvůli kauze ProMoPro, která se týkala podezřelých zakázek spojených s přípravou českého předsednictví v Radě EU v roce 2009. Vondra mu ale obratem jeho úder vrátil!

Babiš se na tiskové konferenci k výsledkům eurovoleb tvrdě navezl do Alexandra Vondry, který se za ODS probojoval do Evropského parlamentu, „Já pana Vondru vnímám jako člověka, který byl odpovědný za naše předsednictví v rámci Promopro, 770 milionů korun netransparentně utracených,“ uvedl Babiš.

„Taky ho vnímám jako ministra obrany, který dával ty sklady, které nás stály miliardu. Je to člověk, který je v politice dlouho a pravděpodobně se neumí živit jinak než v politice,“ dodal šéf hnutí ANO.

Vondra, který sice kandidoval až z 15. místa a kterého katapultovaly na druhou příčku kandidátky ODS preferenční hlasy, si to ale nenechal jen tak líbit. „Já se tomu mohu jen smát. Ten pán ze Slovenska, který se v 80. letech promenoval s estébáky někde v Ženevě a Maroku, když my jsme tady s Jáchymem Topolem a Petrem Placákem roznášeli letáky a mobilizovali lidi, abychom tady měli svobodu a demokracii, mi nemá co radit ani co hodnotit,“ uvedl pro server iRozhlas.cz nově zvolený europoslanec.

Poukázal také na to, že ve chvíli, kdy ho Baniš kritizoval za kauzu Promopro, stál za jeho zády člověk, který s ní měl také co do činění. „Na té tiskové konferenci měl v pozadí kandidáta do Evropského parlamentu Ondru Kovaříka, který kontrakt s Promopro přímo dojednával. To je absurdita,“ rýpnul si Vondra.

Vondra je bývalý disident a signatář Charty 77. Je také jedním z autorů petice Několik vět. V únoru 1989 byl podmíněně odsouzen za kladení květin k pomníku sv. Václava v předvečer 20. výročí sebeupálení Jana Palacha. Do vězení nastoupil 18. září 1989, protože svou disidentskou činností prý porušoval podmínku. Po dobu výkonu trestu jej ve funkci mluvčího Charty zastupoval Václav Havel. Vondra byl propuštěn po necelých dvou měsících dne 10. listopadu 1989.

V roce 2006 Vondra působil několik měsíců ve funkci ministra zahraničních věcí a posléze až do května 2009 jako místopředseda vlády pro evropské záležitosti ve druhém Topolánkově kabinetu. Od července 2010 do prosince 2012 byl ministrem obrany Nečasovy vlády a v letech 2006 až 2012 také zasedal v horní komoře parlamentu jako senátor za Litoměřicko.

Témata:  Alexandr Vondra Andrej Babiš volby evropské 2014 Eurovolby

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy