reklama

Piráti neuspěli už v debatě s návrhem na přerušení schvalování předlohy do doby, kdy firmy ze skupiny Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) přestanou pobírat dotace z veřejných peněz.

Nyní se Sněmovna chystá rozhodovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Půjde pravděpodobně o několik stovek hlasování.

Elektronická evidence tržeb už platí například pro obchody a restaurace. Nynější novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Nově by se měla týkat například řemeslníků, lékařů a advokátů.

Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek. Novela přináší také některé změny v dani z přidané hodnoty.

Celé projednávání novely doprovází rozsáhlá kritika z opozičních lavic. Opoziční poslanci například zpochybňovali dosavadní přínosy EET nebo budoucí rozšíření na řemeslníky. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) řekl, že EET zvyšuje administrativní zátěž podnikatelů, ale neruší žádné povinnosti ani nepřináší zjednodušení, ale je to represivní systém.

Předseda ODS Petr Fiala dnes označil za posedlost, když projekt kontroly nad ekonomickými aktivitami obyvatel ztrácí poslední přiměřenost. Nevidí podle svých slov žádný ekonomický smysl v tom, aby měl stát informaci o "vyúčtování každé rakve spuštěné do pohřební jámy." S odvoláním na dřívější informace Nejvyššího kontrolního úřadu také řekl, že přínos EET k lepšímu výběru daní nebyl prokázán. "Pokud nám lidé dají důvěru, tak slibuji, že tyto absurdní věci, kterých jsme tady svědky, jednoduše zrušíme," dodal.

Loading...
reklama